Srůsty po císařském řezu

  • Porod císařským řezem je jako každá jiná operace značným zásahem do organizmu. 
  • Srůsty vznikají jako přirozená reakce organizmu na poranění.

Co jsou srůsty?

Jedná se nejčastěji o blanitá spojení mezi hladkými tkáněmi jednotlivých orgánů v dutině břišní, až vazivové pevné pruhy v dutině břišní a malé pánvi, která vznikají v průběhu časného hojení po každé operaci.

Většina srůstů po operacích není provázena žádnými komplikacemi, a proto o nich vůbec nevíme.

Jaké komplikace mohou srůsty způsobit

Srůsty však mohou být příčinou i mnoha nesnází. Mohou vést k bolestem v podbřišku bez objektivní příčiny, bolestem při styku a menstruaci, mohou způsobit poruchy vyprazdňování neprůchodnost střev .

Jsou jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti či vzniku mimoděložního těhotenství. Srůsty mohou komplikovat další porod císařským řezem či jiné operace v malé pánvi tím, že znesnadňuji operatérovi přístup k orgánu, který má být operován.

Prevence vzniku srůstů

Šetrná operační technika, trpělivé a pečlivé ošetření sebemenšího krvácení v průběhu operace, výplach dutiny břišní vlažným sterilním fyziologickým roztokem po skončení operace před uzavřením dutiny břišní či aplikace protisrůstového gelu, který se přirozeně vstřebá do týdne po operaci - to je vše, co lze v rámci prevence vzniku srůstů udělat při operaci.

Jak se provádí diagnostika

Diagnostika srůstů je opět pouze operační. Srůsty nelze diagnostikovat ultrazvukovým, ani jiným radiodiagnostickým způsobem (RTG, CT, MR).

Provádí se diagnostická laparoskopie, kdy při zjištění srůstů v malé pánvi či dutině břišní je v témže kroku laparoskopicky přistoupeno k rozrušení srůstů.

Metody léčby srůstů

Léčba je tedy výhradně operační, většinou laparoskopická .

Srůsty jsou rozrušeny a krvácení ošetřeno koagulací. Přesto i takovéto šetrné operační přístupy zanechávají srůsty nové.

Toto je vždy nutno uvážit při rozhodování o operačním odstranění srůstů. Jednoznačně je vhodné pouze u závažných komplikací, způsobených srůsty.

Zjistěte v dálším článku, jak správně pečovat o jizvu po císařském řezu.

víte, že?

Možným rizikem porodu císařským řezem je i snížená obranyschopnost novorozence. Je to proto, že dítě neprošlo porodními cestami matky. Podle vědců má právě kontakt novorozence s matčinými tělesnými tekutinami vliv na to, jak se budou vyvíjet bakterie na jeho kůži, ale také ve střevech. Právě bakterie ve střevech mají velký vliv na náš imunitní systém.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x