9. týden těhotenství

vývoj dítěte v 9. týdnu těhotenství

V 9. týdnu těhotenství můžete pociťovat mnohem větší únavu a zdravá strava vám pomůže, abyste získala více energie. Některé potraviny ale mohou představovat riziko pro vás i vaše dítě. Přečtěte si, kterým potravinám se vyhnout.

Co se děje uvnitř vašeho těla?        

Vaše tělo musí stejně jako v 8. týdnu těhotenství tvrdě pracovat, aby dalo vše potřebné nejen vám, ale hlavně rostoucímu plodu. Můžete se cítit více unavená a pociťovat zvýšenou potřebu spánku . Když na vás únava dolehne, nebraňte se jí a rozhodně si odpočinek dopřejte.

Vývoj vašeho dítěte je zároveň velmi závislý na výživě, kterou dostává dítě skrze vás. Proto dbejte na správnou přípravu jídla a rizika, které mohou některá jídla v těhotenství představovat.

Potraviny, které mohou způsobit otravu jídlem:

  • Syrová vejce nebo vejce, která nejsou uvařená natvrdo.
  • Potraviny, do kterých se vejce přidávají (například zmrzliny, majonéza a podobně).
  • Syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, zejména kuřecí nebo rybí, včetně tatarského bifteku či uzeného lososa a sushi.
  • Nepasterizované mléko, sýry nebo jogurty.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které vaše dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech života, ovlivní to, jak budou jeho buňky naprogramovány do budoucna. Tyto poznatky tvoří základ nutričního programování v raném věku, které můžete využít pro zajištění zdravého vývoje vašeho dítěte.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Potraviny, které mohou mít nepříznivý vliv na vývoj dítěte:

  • Játra a produkty z jater , jako jsou játrové paštiky a podobně. Ty s sebou nesou riziko onemocnění listeriózou a mohou také obsahovat vysoké hodnoty vitaminu A, který v nadměrném množství může způsobit vrozené vady a jaterní toxicitu.
  • Některé mořské ryby , jako například žralok nebo mečoun, často obsahují rtuť, která může poškodit vaše dítě. Malé množství toxinů mohou obsahovat i tučné ryby, jako jsou makrela, tuňák, sardinky či pstruh. Ale pokud je nebudete konzumovat každý den, jsou naopak prospěšné, protože poskytují řadu živin, včetně omega-3 mastných kyselin, jež potřebuje mozek vašeho dítěte. Omezte jejich konzumaci na dvě porce týdně.

Vývoj vašeho dítěte v 9. týdnu těhotenství

Vaše dítě nyní měří kolem 1,7 - 2,2 cm. Zásadní proměna provází končetiny. Prsty ztrácení plovací vzhled a jsou nyní rozděleny nadeset jednotlivých prstíků . Jsou vytvořeny základy pro dvacet mléčných zubů, vytvářejí se slzné žlázky a začíná i tvorba slzného kanálku. I když zatím nemůžete cítit pohyby dítěte, dítě je stále aktivní. Může pohybovat rukama i nohama, otáčet hlavou, kroutit prsty, otevírat a zavírat ústa.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .