Návrat z porodnice: 7 nejdůležitějších věcí, co bude třeba vyřídit

Návrat z porodnice: 7 nejdůležitějších věcí, co bude třeba vyřídit

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
3 minuty čtení

Po porodu vás čeká mnoho povinností a organizačních záležitostí, které bude třeba vyřídit. Na co všechno nezapomenout?

Do oblíbených

Návrat z porodnice: 7 nejdůležitějších věcí, co bude třeba vyřídit

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
Příprava na porod 3 minuty čtení

Po porodu vás čeká mnoho povinností a organizačních záležitostí, které bude třeba vyřídit. Na co všechno nezapomenout?

Do oblíbených

1. Miminko potřebuje svůj rodný list – to je potřeba zařídit na matrice. Tohle většinou zařizuje právě tatínek. K tomu potřebuje občanské průkazy obou rodičů a s nimi dojde na magistrát nebo městský úřad města, kde se miminko narodilo (není to tedy podle místa trvalého bydliště, ale podle místa narození – například porodnice U Apolináře spadá pod Prahu 2, zajdete tedy na matriku v Praze 2). Rodný list by měl zařídit tatínek do 15 dnů od porodu.  

2. Hned po návratu z porodnice informujte svého dětského lékaře o narození miminka (toho už byste měla mít vybraného dávno před porodem). Domluvíte si s ním první návštěvu u vás doma, kdy lékař děťátko zkontroluje a provede první prohlídku. Při návštěvě mu dáte propouštěcí zprávu z porodnice a přichystejte si také rodný list miminka, očkovací průkaz a kartičku pojištěnce. Tyto doklady lékař potřebuje vidět, a to proto, aby mohl vyplnit registrační list příslušné zdravotní pojišťovně a mohl předepsat miminku léky (např. vitamin D).

3. Dítě je dnem narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte –do 8 dnů od obdržení rodného listu je však nutné na pobočce této pojišťovny provést registraci dítěte. Po této době si můžete zdravotní pojišťovnu zvolit. Pamatujte ale na to, že změnu lze provádět jen jednou za rok. 

4. Nezapomeňte také informovat svého zaměstnavatele, v mzdové účtárně budou chtít vidět rodný list miminka. Pokud jste ale nebyla zaměstnaná a byla jste osoba samostatně výdělečně činná a neplatila jste si nemocenské pojištění, nebo jste studentka s nedokončeným vzděláním či jste byla před porodem vedená na Úřadu práce, musíte si na příslušném Úřadu práce na Odboru sociální podpory požádat o rodičovský příspěvek, na který máte nárok ode dne narození vašeho miminka. Při narození více dětí najednou se částka násobí počtem dětí, které přišly na svět. 

5. Pokud nejste s partnerem manželé, do porodnice si kromě občanského průkazku vezměte i svůj rodný list a prohlášení o určení otcovství a jména dítěte, které s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště. Je to důležité, pokud toto prohlášení nebudete mít, nebude otec uveden v rodném listě dítěte a příjmení bude mít dítě automaticky po matce. Na matrice se můžete domluvit i na "vítání občanků" ve vaší obci nebo městě.

6. Gynekologická prohlídka po šestinedělí je důležitá, protože při ní lékař zkontroluje stav vašich případných porodních poranění a podobně. Zároveň se s vámi domluví na možnostech vhodné antikoncepce – pamatujte si, kojení není antikoncepce! Máte-li však nějaký problém dříve, než skončí šestinedělí, svého gynekologa samozřejmě navštivte hned.

7. Pokud splňujete zákonem stanovené podmínky, můžete si zažádat o porodnéO porodné mohou žádat ty rodiny, kterým se narodí dítě a současně jejich příjmy (za předcházející čtvrtletí) nepřesáhnou 2,7 násobek životního minima.

Pomohl vám článek?
Související témata
Šestinedělí Péče o novorozence a kojence
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Šestinedělí Péče o novorozence a kojence
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat

Nutriklub na tomto webu využívá cookies. Ty pomáhají s hladkým chodem webu a usnadňují vám jeho používání. Pokud budete souhlasit, rádi bychom vám nabízeli personalizovaný obsah i formou reklam na sociálních sítích a dalších webech. Více informací o cookies.

Online poradna