Alergie u kojenců a batolat: jak vzniká a jak ji můžeme ovlivnit?

Vznik alergií u kojenců a batolat

Když náš imunitní systém reaguje přemrštěně i proti neškodným podnětům, mluvíme o alergii. Mnoho alergií se vyvíjí už od raného dětství, především u kojenců a batolat. Lze jí předcházet?

Abychom byli optimálně chráněni před všemi nástrahami, musí být náš imunitní systém v rovnováze a fungovat normálně. Když je imunitní systém oslabený, různé viry a bakterie můžou snadno vyvolat infekce či jiné onemocnění. Naopak, když náš imunitní systém reaguje přemrštěně, tedy když se naše tělo brání i proti zcela neškodným podnětům, přichází alergie.

Co je to alergie?

Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému na jinak neškodnou látku, kterou imunitní systém mylně identifikuje jako tělu škodlivou. Jedná se o nemoc imunitního systému, kdy za běžných okolností neškodná látka vyvolá u člověka s alergií silnou obrannou reakci. Tyto látky nazýváme alergeny.

Jak alergie vzniká?

Hlavním úkolem imunitního systému je identifikace a zničení tělu škodlivých látek. Zdravý imunitní systém musí umět rozlišit škodlivé a neškodné látky, musí umět tolerovat neškodné látky (např. potraviny, bakterie střevní mikroflóry) a bojovat s těmi škodlivými. Někdy ale dochází k selhání tolerance a imunitní systém ztrácí toleranci k potravinám či látkám okolního prostředí a vzniká alergie.

Alergická onemocnění se řadí mezi nejčastější chronické choroby.  Uvádí se, že ve vyspělých zemích trpí alergiemi až třetina populace.  Situace je podobná i u dětských pacientů. V raném dětském věku jsou nejčastějšími projevy alergie potravinové alergie (zejména alergie na bílkovinu kravského mléka ) a atopická dermatitida. Dobrá zpráva je, že u dětí alergie na bílkovinu kravského mléka, díky dozrávání imunitního systému, většinou do 3 let věku vymizí. 

Co ovlivňuje rozvoj alergie?

Rozvoj alergie je podporován několika faktory. Zvýšenému riziku jsou vystaveny děti s pozitivní rodinnou alergickou anamnézou (PARA), kdy aspoň jeden z rodičů nebo sourozenců trpí též alergií. Týká se to i Vašeho děťátka? Zjistěte, zda alergie hrozí i vašemu dítěti .

Na druhou stranu je prokázané, že děti, které byly v útlém dětství vystaveny adekvátnímu množství určitých mikrobů, mají zvýšenou schopnost odolávat alergiím. Tato hygienická hypotéza potvrzuje, že příliš sterilní prostředí v raném věku není vhodné. Přečtěte si víc o tom, zda jsou děti vyrůstající se zvířaty zdravější .