Už chodím! První kroky dítěte

První krůčky jsou pro rodiče stejně důležité jako první slůvko. Ovšem než začne batole skutečně pořádně chodit a běhat, potřebuje k tomu čas.


Shot of an adorable baby girl learning to walk at home

To jsou právě nejčastější chyby maminek a babiček – nutí dítě, aby chodilo, i když k tomu ještě nedospělo. Některé dítě se zvedne u stolu a udělá první krůček ještě před prvními narozeninami, jiné začne chodit až kolem 14. měsíce. Každopádně, když se dítě začne pohybovat, všechno se pro vás změní.

Jak dítě povzbudit v chození

Zhruba ve 13. měsících začíná dítě chodit samostatně, bez opory, a je schopné samo ujít několik kroků a zase se zastavit, aniž by potřebovalo k přidržení nějaký předmět. Chůze se stává jistější a dítě postupně zvládá i překážky, jakými jsou schody. Když ho chytnete za ruku, zvládne po nich vyjít nahoru, ve dvou letech už vaši pomoc většinou nepotřebuje a ve dvou a půl letech střídá při chůzi do schodů obě nohy, stejně jako dospělí. Sejít dolů ze schodů je už těžší, to obvykle zvládne až kolem tří až čtyř let. Tříleté děti obyčejně s jistotou chodí a běhají i po nerovném terénu a lépe koordinují svoje pohyby. Dokážou i skákat na jedné noze a snožmo. Koncem třetího roku se již batole může naučit jezdit na kole.

Praktické rady, jak učit dítě chodit:

  • Dítě by mělo chodit naboso, to podporuje chodidla, kotníky a svaly na nohou. Když dítě běhá jen v ponožkách (samozřejmě protiskluzových), naučí se správně našlapovat a došlapovat až na paty. Pokud už musíte dítěti pořídit botičky (na ven), pak kupujte kvalitní obuv se značkou „žirafy“, tedy obuv, která je zdravotně nezávadná a která neničí nohu. (Jde o dobrovolnou certifikaci dětské obuvi, kterou zavedla Česká obuvnická asociace. Její kritéria stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností, pozn.aut.)
  • Je dobré mít v bytě pohovky a nízké stoly, aby mělo dítě určitou pojistku, o kterou se může opřít. Až bude jistější, rozmístěte po pohovce hračky, aby dítě mělo motivaci chodit kolem dokola.
  • Nechte dítě, aby prozkoumávalo byt, je to pro jeho dobro.
  • Nesnažte se používat chodítka nebo skákadla, tím dítěti neprospějte. Dítěti dopřejte co nejvíce spontánního pohybu ve volném prostoru.

Užívejte si čas objevování a myslete také na to, co s sebou nový pohyblivost přináší, a zabezpečte byt tak, aby nebyl pro dítě nebezpečným.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x