Otěhotnění po potratu: kdy to znovu zkusit?

Potratem se rozumí ukončení těhotenství v prvních dvaceti čtyřech týdnech jeho trvání. Pro ženu je to vždy hluboké duševní trauma, se kterým se musí vyrovnat. Na druhou stranu není třeba klesat na mysli. Neznamená to, že žena nemůže po potratu otěhotnět a porodit zdravé dítě.


Příčiny samovolných potratů (tedy potratů, které nejsou vyvolány zevním zásahem) nejsou vždy zcela jasné a lékař většinou jen hádá. Podílejí se na nich různé faktory – důvody mohou být v zárodku a plodu i v organismu ženy.

Samovolným potratem v 1. trimestru končí v České republice odhadem asi každé čtvrté až páté těhotenství. Není to ale ještě konec nadějí, že nezvládnete další těhotenství.

Jak dlouho čekat s dalším těhotenstvím?

Kdy otěhotnět po potratu? Podle řady lékařů je vhodné počkat po potratu aspoň 3 měsíce, Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce doporučuje počkat půl roku. Prý hlavně pro to, aby se žena dala psychicky do pořádku. Otázka, kdy se tedy znova pokusit o miminko, je hlavně na vás a vaší psychice.


Mohlo by vás zajímat: 8 příznaků těhotenství

Otěhotnění po spontánním potratu

V případě, že jste samovolně potratila v raném stádiu těhotenství a neměla jste žádné další komplikace, pak není důvod dlouho čekat. Pokud vám lékař sdělí, že jste zdravá, můžete se o otěhotnění pokusit hned v dalších měsících.

Skotská gynekoložka Sohinee Bhattacharyaová tvrdí, že tělo po samovolném potratu nebylo vystaveno žádnému umělému zásahu, takže čekat tři nebo dokonce šest měsíců je zbytečné. Odborníci totiž zjistili, že ženy, které otěhotněly během půl roku po prodělaném potratu, měly ve srovnání s ženami, které otěhotněly později, menší pravděpodobnost, že znova o miminko přijdou. Dokonce měly menší pravděpodobnost porodu císařským řezem či nízké porodní váhy dítěte.

Ač se názory různí, je vždy lepší, abyste svůj zdravotní stav konzultovala s lékařem. I když to bude ze začátku těžké, snažte se myslet pozitivně a nepropadat depresím. Nebojte se hlavně o svých pocitech mluvit s partnerem, rodinou nebo kamarádkami, uleví se vám a budete se cítit lépe. Nejdůležitější ze všeho je, abyste byla po psychické stránce v pořádku. A pokud byste měla pocit, že to sama nezvládnete, není nic špatného na tom, vyhledat pomoc odborníků.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x