Přechod na umělé mléko? Buďte připravená!

  • Máte pocit, že už vašemu dítěti nestačí mateřské mléko, nebo vám z jiných důvodů doporučil lékař přikrmování umělým mlékem? 
  • Pak vás čeká důležitý krok - naučit dítě pít z lahvičky. 
  • Abyste tyto začátky zvládli, musíte se na ně řádně připravit.

Přechod z mateřského mléka na mléko kojenecké je pro dítě velký a významný krok. Na tuhle změnu si musí dítě zvyknout a někdy to trvá déle. Proto byste měla znát všechny eventuality, které vás můžou při přechodu na láhev s mlékem potkat.

Co můžete očekávat, když dáte dítěti poprvé kojenecké mléko?

1. Odmítání mléka 

Přechod na kojenecké mléko je velká změna, takže je naprosto normální, když dítě první mléko odmítá. Nemá to žádnou souvislost s kvalitou mléka, děťátko pouze přirozeně odmítá nové chutě. Doposud dítě znalo jen chuť mateřského mléka, a chvíli trvá, než si zvykne na jinou chuť.

Chcete vědět, co dělat, když vaše dítě odmítá mléko

2. Dítě neví, jak z lahvičky pít 

Sání mateřského mléka z bradavky je odlišné od sání mléka z láhve. Dopřejte dítěti čas, než se naučí novou techniku a zvykne si. 

Jak ho novou techniku naučit? Pomůžou vám naše rady, jak naučit kojené dítě pít z láhve.

3. Jiná frekvence vyprazdňování a jiná stolice

Je normální, pokud dítě, které jste přestala kojit, mívá stolici méně často nebo jinak vypadající. Stolice a frekvence vyprazdňování je u kojeného dítěte odlišná než u dítěte krmeného kojeneckým mlékem a mění se i barva stolice. Jde o přirozenou reakci organismu a malých změn se nemusíte obávat. Důležité je, že dítě na mléku prospívá. Nicméně, při pochybnostech a potížích konzultujte s lékařem.

Přečtěte si co dělat, když máte pocit, že dítě mléko netoleruje? 

Změna mléka - ano či ne?

Vyvarujte se střídání značek - prvotní nevole k umělému mléku je způsobena novým a neznámým způsobem pití mléka a bývá označována jako syndrom první lahvičky. Časté střídání kojeneckých mlék zatěžuje nezralý trávicí systém.

Trpělivost růže přináší

Nemusíte se bát, odmítnutí první lahvičky dítě nijak neohrozí. Obrňte se však trpělivostí a zkoušejte vámi vybrané mléko nejméně 6 - 8krát. Děťátku tak poskytnete dostatek času na přijetí této velké změny.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x