Procházky s novorozencem: jak ho oblékat v zimě a v létě

Od kdy jsou procházky s novorozencem vhodné, jaké mu dát oblečení v zimě nebo v létě a co se s sebou vzít? Přečtěte si naše tipy a rady!


855021600

Chodit s dítětem na čerstvý vzduch je dobré, ale mělo by to být především do přírody nebo do parků, a ne do frekventovaných míst, kde se pohybuje spousta lidí a aut. Dítě se při pobytu venku více okysličí, což má pozitivní vliv na jeho chuť k jídlu i ke spánku. Navíc se pobytem venku otužuje, seznamuje se s novými podněty a rozšiřuje si tak i svoje poznání.

Kdy jít ven a kdy raději ne?

Při tak malém dítěti byste měla zvážit následující: Záleží na zdravotním stavu novorozence, ale také na ročním období. První týden ho můžete vystavit na kratší chvíli přiměřeně oblečeného pod otevřené okno nebo balkonové dveře. V druhém týdnu věku už můžete klidně na čerstvý vzduch, ale na jen na kratší dobu a do míst, kde se nepohybuje velké množství lidí. Než vyrazíte, podívejte se z okna – fouká, prší, mrzne, nebo je horko? Podle toho se zařiďte, tak malé dítě by nemělo do velkého mrazu, ani do velkého horka, protože může dojít k přehřátí. 

Nejvhodnější doba na vycházku je během dopoledne nebo odpoledne, když je teplo, vyhněte se době kolem poledne, v zimě naopak běžte ven mezi 11. a 14. hodinou, kdy je nejtepleji. 

balkón, zahrada nebo terasa?

Máte doma balkón, zahrádku nebo terasu? Nechte miminko klidně odpočívat v kočárku tam, nikdy ne ale na přímém slunci, to by mu mohlo ublížit. Ideální je stín nebo polostín a místo, kde je dítě chráněné před větrem a deštěm.

Co vzít na procházku s sebou?

I když půjdete jen na krátkou procházku, raději se dobře vybavte, aby vám v případě nutnosti nic nechybělo. Do kočárku si tedy vezměte náhradní plenky, přebalovací podložku (ta papírová stačí, po použití ji pak vyhodíte), čisticí ubrousky a papírové kapesníčky, pro jistotu také náhradní oblečení (bodýčko a dupačky), kojeneckou láhev (pokud nekojíte), kojeneckou vodu a případně hotové připravené mléko v termoobalu (ale jen pokud víte, že dítě mléko zkonzumuje do 2 hodin od přípravy.

Na delší cesty si doporučujeme vzít převařenou kojeneckou vodu v termosce a kojenecké mléko v dávkovači, které v případě potřeby smícháte v kojenecké láhvi).

Pozor si dejte na přílišné horko a chlad. Pokud je méně než 5 stupňů pod nulou, s novorozencem ven nechoďte. Podívejte se na internet nebo televizi, abyste měla informace o smogu. Je-li stupeň znečištění ovzduší 3 a vyšší, neměli byste s dítětem vůbec vycházet ven. Pokud je velký vítr, raději také nikam nechoďte (velký vítr zvedá mraky prachu, pylu a nečistot, které by mohly miminku vadit). V horkých dnech by se nemělo dítě v kočárku přehřívat, a pokud máte boudičku nahoře, je uvnitř jako v peci.

Zvolte správné oblečení

A samozřejmě dbejte také na přiměřené oblečení – je-li vedro a vy sama máte jen lehké letní šaty nebo šortky a tílko, asi svému dítěti nebudete dávat dlouhý rukáv, dupačky, mikinu a ještě deku. Obecně se doporučuje dát dítěti o jednu vrstvu více, než máte na sobě vyNezapomeňte však na pokrývku hlavy, protože novorozenec ještě nemá dobře vyvinutou termoregulaci a může snadno prochladnout, či dostat úpal

V létě nezapomeňte též dítě namazat krémem s vysokým ochranným faktorem (ideálně 50+) na všechna odkrytá místa. Do mrazivého počasí je pak dobré použít na obličej "zimní" krém (s nízkým obsahem vody) a ochranný lůj na rty.

Na krátké procházky určitě můžete pomalu navázat i větším cestováním. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x