Na cestách s dětmi: seznam věcí na dovolenou

Usnadněte si cestu s dětmi a udělejte si z letní dovolené pohodový výlet. Plánujte a před odjezdem si sestavte seznam všeho, co budete potřebovat.

886928040

Aby vás na cestách nic nezaskočilo, zkontrolujte, zda vaše výbava obsahuje všechno potřebné.

Základní výbava

 • Cestovní lékárnička: Zkontrolujte vaši cestovní lékárničku, ve které by měl být teploměr, lžička, léky proti cestovní nevolnosti, léky proti bolesti a horečce, léky proti průjmu či zácpě, kapičky do nosu a do ucha, oční kapky, pinzeta (na odstranění třísek apod.), léky proti alergii a gel po štípnutí hmyzem, panthenol na zklidnění pokožky po slunění, obinadla, náplasti a dezinfekční přípravek. 

 • Repelent proti hmyzu 

 • Opalovací krémy: Pro malé děti volte vždy s vyšším faktorem, pro kojence ideálně 50+.

 • Vlhčené ubrousky

 • Kartičku pojištěnce a veškeré doklady

Do auta

 • Oblečení na převlečení

 • Jednorázové plenky, pokud je dítě ještě potřebuje

 • Malý polštářek a deku 

 • Igelitové sáčky

Dobroty a zábava

 • Na zakousnutí: Připravte dítěti na cestu malé občerstvení, aby nemělo prázdný žaludek, který přispívá k nevolnosti. Vhodné jsou celozrnné tyčinky, dětské sušenky, nakrájená mrkev či jiná zelenina a ovoce (přednost dejte tvrdším druhům). Nebo také ovocné přesnídávky, zeleninové a masozeleninové příkrmy (ohřejí vám je na benzínové pumpě).


POZOR: Jídlo nebalte do alobalu, který tepelně izoluje a potraviny se tak můžou rychleji zkazit, dejte přednost plastovým krabičkám. Jestli vezete příkrmy, uskladněte je v prostoru, kde nedojde k poškození (nárazu), který by mohl porušit vakuum a sterilitu výrobku. Dbejte také na to, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu světlu.

 • Kojenecké mléko: Pokud dítě krmíte kojeneckým mlékem, pak mějte teplou převařenou vodu připravenou v termosce, abyste kdykoli mohli mléko připravit čerstvé. Nezapomeňte, že připravené mléko je potřeba zkonzumovat do 2 hodin. 

 • Tekutiny: Pitný režim nepodceňujte, dítě by během jízdy mělo mít k dispozici láhev s vodou, čajem nebo naředěné dětské džusy, aby nebylo dehydrované.

 • Hračky: Větším dětem přibalte hračky nebo hry, které je zabaví.

TIP: Pokud kojíte, dělejte pravidelné zastávky a dítě nakojte. U malých dětí (do půl roku) zastavujte každou půlhodinu nebo hodinu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x