Pomozte ochránit děti před metabolickým syndromem zdravou výživou už v raném věku

Víte, že až z 80 % můžete jako rodiče ovlivnit, jak kvalitní život bude mít vaše dítě v dospělosti a zda ho postihne tzv. metabolický syndrom? Zdraví dítěte předurčují geny pouze z 20 %, zbytek je výsledkem okolních faktorů, především stravy. Výživa dětí v prvních 1 000 dnech života tak hraje zcela klíčovou roli pro jeho budoucí zdraví.


Jak by měla vypadat zdravá výživa dětí? Jaké potraviny preferovat a jakým se raději vyhnout? Na tyto otázky odpovídá právě koncept nutričního neboli metabolického programování v raném věku, zatím nepříliš známé odvětví pediatrie.

Nutriční programování není žádné science-fiction, jde o ucelený výživový koncept, který přináší doporučení z oblasti výživy dětí nejen lékařům, ale i rodičům. Zjednodušeně lze říct, že organismus vašeho kojence i batolete je velmi dobře ovlivnitelný už v raném věku. Když tedy bude dítě dostávat kvalitní stravu už v tomto období, vytvoří si tak správné a zdravé návyky do budoucna.

Metabolický syndrom trápí až 30 % populace

Všichni víme, že kvalitní strava je důležitá z mnoha důvodů. Správná výživa dětí a jejich stravovací návyky mohou předcházet vzniku mnoha nemocí, zejména metabolického syndromu. Ten je zodpovědný například za vysoký krevní tlak, obezitu, poruchy lipidového spektra či poruchy glukózové tolerance, která může vést k cukrovce.

Bohužel, stačí se podívat kolem sebe – spousta lidí v dospělosti zápasí s výše uvedenými chorobami a právě metabolický syndrom patří mezi největší problémy současného zdravotnictví po celém světě. Výživa dětí má vliv i na jiné budoucí nemoci jako například na vznik alergií, jejichž výskyt dramaticky narůstá.

Pomozte „programovat“ buňky dítěte už v těhotenství

Možná to pro vás není žádná novinka, ale těhotenská strava poskytuje všechny potřebné živiny, které miminko v tomto období rychlého rozvoje potřebuje. Váš těhotenský jídelníček tedy může velmi významně ovlivnit budoucí zdraví vašeho dítěte! A to buď pozitivně, nebo negativně, záleží na tom, co budete jíst.

Od početí až do batolecího věku jsou buňky vašeho dítěte velmi citlivé na živiny, které dostává. Každá buňka má jakousi mikroskopickou značku neboli přepínač, a v závislosti na tom, jaké živiny dostává a jaké vlivy na ni působí, se tyto přepínače zapnou nebo vypnou a dojde k programování buněk, aby byly více či méně aktivní.

Co jíst, když čekáte miminko? Přečtěte si více o stravě v těhotenství.

Kojení do půl roku a optimální zavádění příkrmů

Ovlivňovat zdraví dítěte prostřednictvím výživy můžete i v kojeneckém a batolecím věku. Řada odborných studií říká, že například předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a obezity. Proto je důležité, abyste dbala na správnou a vyváženou výživu i po narození dítěte. Do půl roku je samozřejmě nejvhodnější výlučné kojení, které mimo dalších benefitů snižuje i počet výskytu průjmovitých onemocnění i zánětů dýchacích cest. Nemůžete-li z nejrůznějších důvodů kojit, existují přípravky náhradní mléčné kojenecké výživy, které miminku poskytnou tu nejkvalitnější stravu.

Trápí vás popraskané bradavky, nebo silný vypuzovací reflex miminka? Zjistěte, jak řešit nejčastější problémy s kojením.

Kojenecké příkrmy: pomozte nastartovat správný metabolismus tuků

Co se týče přikrmování nemléčnými potravinami, podle českých i evropských doporučení by se u plně kojených dětí měly příkrmy zavádět po ukončeném 6. měsíci. U dětí, které jsou krmeny nebo dokrmovány kojeneckým mlékem je možné po předchozí konzultaci s pediatrem začít s příkrmy již od ukončeného 4. měsíce. Vždy se o zavedení příkrmů do stravy vašeho miminka poraďte se svým pediatrem.

Strava by měla být pestrá, vyvážená, bez zbytečných cukrů a se správným poměrem tuků. Pokud tato doporučení dodržíte, organismus dítěte se naučí tuky využívat aktivně pro vydávání energie a jen minimální množství si bude ukládat do zásoby. Tento přístup vede ke správně fungujícímu metabolismu, kdy si organismus bude pamatovat, jak tuky dobře a lépe využít a méně ukládat.

Jak správně začít s nemléčnou stravou? Přečtěte si vše o prvních příkrmech.

Myslete na to tedy už v raném věku – tím, že dítěti poskytnete optimální nutriční prostředí, pomůžete pozitivně ovlivnit jeho zdraví až do dospělosti. Je to na vás.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x