Paraziti u dětí: víte, se kterými se může setkat vaše batole?

Trápí vaše batole bolesti bříška, průjem nebo podezřele ubývá na váze? Pak byste měli zbystřit – příčinou může být infekce střevními parazity.


Portrait of cute baby playing with dog on grassland

Pískoviště je místo, kde si hrají nejen děti, ale kam si čas od času odskočí i pejskové a kočičky. Bohužel ti mohou na děti přenést řadu parazitů, především škrkavku psí a kočičí, a toxoplazmózu. Díky zlepšení hygienických podmínek a změny stravovacích návyků není onemocnění příliš časté. Přesto se pokuste předcházet tomuto nebezpečí.

Nejčastější a také nejznámější paraziti

Škrkavka

Jde o střevní parazity psů a koček. K infekci dochází přenosem z nečistých rukou poté, co se dítě dotýkalo písku, půdy nebo nečisté zeleniny. Inkubační doba se pohybuje od několik týdnů až po několik měsíců. Po požití vajíček se ve střevech líhnou larvy, které pronikají do střevní stěny a krevním oběhem se šíří do celého těla.

Projevy onemocnění

Onemocnění se projevuje nejčastěji horečkou, kašlem, dušností, zvětšením jater a sleziny, vyrážkou a opakovanými zápaly plic. Při střevní infekci se můžou vyskytnout bolesti břicha, křeče či průjmy. Někdy se parazit zachytí ve stolici a můžete ho spatřit - vypadá jako narůžovělá žížala. K diagnostice slouží parazitologické vyšetření stolice i hlenů při kašli. Nejčastěji se nakazí děti od 2 do 4 let, které si často a rády hrají na pískovišti.

Jak se dá nemoc léčit?

Pokud nedojde k infekci, může nemoc ustoupit po několika měsících (6 - 18 měsíců). Dohlížejte na děti, aby si myly ruce, odčervujte také své domácí mazlíčky. Na léčbu se předepisuje lék Vermox – podává se jedna tableta 2x denně po tři po sobě jdoucí dny.

Roup dětský

Kromě škrkavky se může batole na pískovišti potkat také s roupem. Bohužel se roupem může dítě nakazit, i když dodržujete úzkostlivě hygienu – stačí polknutí neviditelných vajíček, která se dostanou do střeva. Nákaza probíhá přenosem vajíčka z kontaminovaných míst rukou do úst (typické batolecí „ochutnávání“ všeho, co najdou).

Příznaky onemocnění

Červíky i lepkavá hmota způsobují nepříjemné svědění – děti bolí bříško, svědí je zadeček (zejména pak večer před usnutím). Máte-li podezření, zajděte k dětskému lékaři, který provede speciální výtěr pomocí lepicí pásky a pošle vše na parazitologii.

Léčba roupů

Nebojte se, i zde je léčba nenáročná a jednorázová. V dnešní době seženete řadu preparátů k léčbě, Nejčastěji se používá lék Pyrvinium, což je sirup, který koupíte v lékárně bez lékařského předpisu. Obvykle stačí jednorázové použití, ale vhodnější je provést léčbu ve dvou fázích, aby se zamezilo líhnutí dalších roupů, a to s odstupem 2 - 3 týdnů. Někdy je vhodné přeléčit celou rodinu.

Praktické rady, jak se vyhnout parazitům

  • Potraviny před přípravou a konzumací důkladně omyjte pitnou vodou a umyjte si ruce!
  • Děti kontrolujte, zda si před jídlem i po použití WC umyly ruce, a to i poté, když se vrátíte z venku (zejména pokud jste byli s batoletem na pískovišti).
  • Pokud má někdo ve vaší rodině nebo blízkém okolí nějakého střevního parazita, nechte si pro jistotu udělat parazitologický rozbor všichni, je možné, že jste se také nakazili.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x