Úraz oka u dětí: rady při 4 nejčastějších poranění očí

Zrak je vzácný dar a je nutné jej chránit i u dětí. Na co si dát pozor, symptomy úrazu oka a první pomoc při nejčastějších úrazech oka.

168849285

Ne vždy jsme úrazu oka našeho dítěte přítomní. Zpozornit bychom měli, pokud dítě přijde a stěžuje si na bolest očí. Zkontrolujte, zda netrpí následujícími příznaky.

Příznaky úrazu oka:

  • dítě trpí jasnou bolestí oka, nebo má obtíže s viděním,
  • dítě má poškozené nebo oteklé víčko,
  • jedno oko se nepohybuje stejně dobře jako druhé,
  • jedno oko vystupuje z očnice více než druhé,
  • dítě má nestejnou velikost zornic,
  • má krev na dříve čisté části oka (na bělmu, před barevnou duhovkou),
  • dítě má cizí tělísko na oku nebo pod víčkem, které nelze lehce odstranit.

PRVNÍ POMOC při 4 nejčastějších úrazech oka:

1. Cizí tělísko na oku nebo pod víčkem

Nemnout oko, použít oční kapky (Ophtal, O-Septonex, borovou vodu) k výplachům oka, zkusit přetáhnout horní víčko přes dolní, pokud se tělísko nepodaří uvolnit, je nutné neprodleně navštívit oční ambulanci.

2. Chemikálie v oku

Okamžitě vypláchnout oko jakoukoli pitnou vodou, podržet oko pod sprchou nebo pod proudem vody při maximálním rozevření očních víček, pokračovat ve vyplachování po dobu nejméně 15 minut! Nepoužívat obvaz oka, okamžitě navštívit oční ambulanci.

3. Úder na oko

Přiložit ledový obvaz bez přílišného tlaku na oko. V případě bolesti oka, poruchy vidění či odbarvení oka (viditelná krev uvnitř oka, tzv. černé oko), okamžitě navštívit oční ambulanci.

4. Propíchnutí nebo rozříznutí jakékoli části oka

Nevyplachovat oko, nepoužívat oční kapky, nevytahovat tělíska nebo předměty zapíchnuté do oka, okamžitě navštívit oční ambulanci v nemocnici

Důležité

Každý úraz oka musíme považovat za závažný. Nesmíme podlehnout klamnému zdání, že se to samo nějak spraví, ale po poskytnutí první pomoci navštívit specializovanou oční ambulanci.

 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x