Nebezpečí otrav hrozí dětem doma, ale i na zahradě!

  • Malé děti chtějí prozkoumat vše, co jim přijde pod ruku, ovšem někdy se mohou při své objevitelské cestě potkat s výrobky či látkami, které jsou nebezpečné a které mohou způsobit otravu (intoxikaci).


Beautiful curly child girl looking like dandelion blowing dandelion in summer park

K otravě může dojít spolknutím nějaké potraviny, nebo vdechnutím jedovaté látky či kontaktem s pokožkou. Otravu je pak nutné odlišit od alergické reakce, tou je nepřiměřená reakce na běžně se vyskytující látku, otrava je chorobný stav vyvolaný jedem v organismu.

Na co si dát pozor?

1. Léky

Právě ty patří k nejpočetnější skupině otrav – až 85 % všech případů. Náhodné požití léků bývá časté právě u malých dětí, řada léků má hezkou barvu i tvar a mohou vzdáleně připomínat bonbónky. Snažte se léky před dětmi schovávat, nenechávejte je na místech, kam děti dosáhnou, raději je nevyndávejte z originálního balení a minimalizujte riziko záměny (i vy sami se můžete splést).

Co dělat v případě požití? 

Vyvolejte zvracení, dejte dítěti ve vodě rozpuštěné živočišné uhlí, uložte do stabilizované polohy a rychle zavolejte 155 nebo 112. Dobré je zjistit, jaké léky dítě snědlo, a krabičku ukažte lékaři.

2. Jedovaté rostliny

V domácnosti ani na zahradě raději nepěstujte jedovaté rostliny. Pokud si nejste jistí, zeptejte se v zahradnictví. Pozor též při procházkách přírodou, nedovolte dítěti, aby otrhávalo neznámé plody a podobně.

Co dělat, když dítě něco snědlo?

Nepanikařte a snažte se nejrychleji určit, o jakou rostlinu jde – informace zjistíte v Toxikologickém informačním středisku (tel. 224919293). Pokud se vám nepodařilo rostlinu identifikovat, odborník z TIS vám pomůže s její identifikací. Než přijede záchranka, dejte dítěti živočišné uhlí a dejte mu napít (nejlépe čaj). Pokud dítě snědlo rostlinu, která způsobuje bolestivé otoky v ústech, dejte dítěti cucat led, zmrzlinu nebo nějaký chladný nápoj.

3. Čisticí prostředky

I běžné domácí prostředky a kosmetické přípravky mohou dítěti ublížit. Ať jsou to aviváže, prostředky do myčky na nádobí, toaletní mýdlo, nebo třeba pudry, barvy na vlasy, parfémy – to vše může vyvolat po požití otravu. Netvořte si doma zásoby, neodsypávejte prací prášky a podobně do neoriginálních obalů (třeba do dózy od kakaa atd.), už při nákupu vybírejte takové, které mají ochranný uzávěr a který malé dítě neotevře, nekupujte žádné přípravky, které se vzhledově podobají potravinám, a dodržujte vždy návod k použití. Nedávejte dětem prázdné obaly na hraní a také je neodhazujte do odpadkového koše.

Co dělat v případě požití?

Pokud už dítě přece jen něco takového pozře, v případě dezinfekčních prostředků, acetonu, čističů, prostředků na praní a podobně, nevyvolávejte zvracení a ani živočišné uhlí nemá význam. Dejte dítěti vodu, čaj nebo mléko a samozřejmě zavolejte záchranku. V těchto případech hrozí poleptání sliznice, křeče, průjmy a tak dále.

Rada pro vás

Ve všech případech otravy kontaktujte lékařskou pohotovost!

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x