Jak zvládnout potravinovou alergii jinde než doma?

Vašemu dítěti byla diagnostikována alergie. Pro rodiče znamená taková zpráva začátek speciální péče, která vyžaduje přemýšlení a plánování.

Unrecognizable young mother travelling with baby boy by train. Railway journey of a beautiful woman and her son.

Jakmile víte, na co je Vaše dítě alergické, můžete ho před těmito zjištěnými alergeny doma chránit. Ale co venku?

Návštěvy a oslavy

Má-li Vaše miminko potravinovou alergii, nápad vzít si ho s sebou na návštěvu nebo na nějakou oslavu se může jevit jako více či méně nevhodný. Na druhou stranu není důvod zbytečně ho izolovat nebo mu bránit v přiměřeném společenském styku. Stačí se pouze ujistit, že prostředí, kde se připravuje nebo připravovalo jídlo, je prosté alergenů – což lze snadno zjistit, nabídnete-li se, například, jako pomocná síla do kuchyně.

Reakce okolí

Není vyloučené, že se v souvislosti s alergií setkáte se zavrženíhodnou reakcí ze strany okolí, zejména má-li Vaše dítě, například, viditelné kožní projevy. Může dokonce být preventivně vyloučeno z některých společných aktivit. Jako v řadě jiných případů, také zde pomůže zvýšení povědomí o dotyčné problematice většího porozumění tedy dosáhnete především otevřeným dialogem. Může se dokonce stát, že toto zpočátku odmítavé okolí objeví u svých vlastních dětí některé z příznaků alergické reakce, nebojte se tedy o svém problému mluvit a sdílet poznatky s jinými.

Prázdniny a dovolená

V souvislosti s alergií mohou představovat určité ohrožení i prázdniny či dovolené, celé řadě problémů se však můžete poměrně snadno vyhnout plánovaním jednotlivých kroků dopředu. Ať již cestujete do zahraničí nebo zůstáváte v tuzemsku, je třeba se zamyslet především nad ubytováním, dopravou a stravováním. Rovněž si zavčas zjistěte, kde je nejbližší nemocnice či zdravotní středisko, a jak se tam v případě potřeby nejlépe dostanete. Trpí-li Vaše dítě několika potravinovými alergiemi, vhodným řešením pro dovolenou je zajištění vlastního stravování. V případě, že se chystáte vyjet do zahraničí a nemluvíte jazykem dotyčné země, připravte si klíčové fráze či kartičky s ucelenou terminologií, kterou můžete potřebovat tuto přípravu oceníte především při komunikaci v restauračních a zdravotnických zařízeních.

Život s alergickým dítětem není jednoduchý, včasná a správná diagnóza však znamená poloviční úspěch. Jakmile víte, v čem spočívá problém, můžete se snadněji soustředit na jeho řešení, tj. v tomto případě pečlivě sledovat, co Vaše dítě jí, a vyhýbat se tak zhoršení alergických příznaků.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x