Co potřebujete zařídit, než se vám narodí miminko?

Zjistila jste právě, že jste těhotná, nebo už budete brzy rodit? Gratulujeme! Těšíte se, jak si budete připravovat výbavu pro své děťátko? Nezapomeňte, že příprava na příchod miminka s sebou nese i řadu zařizování a shánění důležitých dokladů. S narozením dalšího občánka se pojí kromě radosti i velká byrokracie. Jaké dokumenty budete potřebovat? A na co byste neměla zapomenout? 

Pregnant woman writing packing list for maternity hospital at home

Než se nám miminko narodí… 

Už máte připravený kočárek, oblečení, autosedačku i plenky pro své novorozeňátko. Vaše miminko se může klidně narodit a vy se toho okamžiku nemůžete dočkat. Podívejte se, na co byste neměli zapomenout ještě před tím, než se narodí. 

Dětský lékař 

V porodnici se vás zeptají na jméno a adresu budoucího pediatra dítěte, který jej zaregistruje. V prvních měsících života vašeho miminka spolu budete často v kontaktu v rámci pravidelných prohlídek, očkování a řešení nenadálých nemocí. Proto je praktické, pokud si s dětským lékařem sednete i lidsky. 

Na hledání si tedy vymezte a hledání dostatek času. O doporučení poproste své kamarádky bydlející poblíž nebo hledejte na internetu. Nestyďte se jít do ordinace osobně podívat. Pokud vás z kapacitních důvodů odmítnou na vámi vybrané adrese, zeptejte se jejich doporučení – často mají dobrý přehled o nově otevřených pracovištích v okolí. 

Přiznání otcovství dítěte 

Pokud jste vdaná, přisuzuje se otcovství automaticky vašemu manželovi. Jste-li svobodná nebo rozvedená maminka, potřebujete doložit ještě dokument z matriky. Na kterémkoliv matričním úřadě v Česku se před narozením miminka sepíše s nastávajícími rodiči prohlášení o otcovství. Oficiální formulář lze stáhnout přímo na webu příslušného matričního úřadu. 

Po vyplnění zajdete společně s nastávajícím tatínkem na matriku kvůli podpisu a následně získáte potvrzení o určení otcovství. Pokud byste tak neučinili, dítě získává automaticky jméno po mamince a otec nebude uveden v jeho rodném listu. Rovnou si připravte i vybraná křestní jména pro chlapce i děvče, uvedete je do prohlášení o jménu dítěte. 

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství 

Mateřství je rozhodně práce, za kterou vám náleží  zasloužená odměna. Nezapomeňte si ji předem zajistit, abyste se pak mohli věnovat jen svému drobečkovi. Doba poskytování tzv. mateřské je 28 týdnů (u dvou a více současně narozených dětí je to 37 týdnů) a nastoupit na ni můžete 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu.   

Nárok na mateřskou máte nejen v případě, že jste zaměstnaná, ale i jako osoba samostatně výdělečné činná. Musíte si ovšem po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství  platit nemocenské pojištění.. Potvrzení pro získání peněžité pomoci v mateřství vám vystaví lékař. Toto potvrzení pak váš zaměstnavatel nebo vy sama odešlete na ČSSZ.  

Žádost o rodičovský příspěvek 

Nebojte se, ani po uplynutí tzv. mateřské nezůstanete bez prostředků. V České republice mají všichni rodiče dětí do 3 let nárok na rodičovský příspěvek. Od 1. 1. 2024 je částka rodičovského příspěvku 350 tisíc Kč (v případě vícerčat je to 525 tisíc). Zažádat o něj je možné elektronicky přes identitu občana. Pokud jste maminka, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nastoupíte porodem přímo na rodičovskou dovolenou.  

Žádost o porodné 

V České republice existuje ještě jedna možnost čerpání sociální dávky spojené s narozením dítěte. Je to tzv. porodné. Čerpání této dávky je podmíněné výší příjmu v dané rodině, která nesmí přesáhnout 2,7násobek životního minima rodiny.  

Pokud máte pocit, že byste si o porodné mohla zažádat, doporučujeme navštívit stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. Dozvíte se, zda na dávku máte nárok, jak o ni požádat  a najdete zde i formulář žádosti 

Porodní plán (přání) 

Jestli se už přiblížil váš den D, určitě jste při přípravách narazila na pojem porodní plán. Jde o jakýsi soupis představ a přání, jak by váš porod měl ideálně probíhat. Jeho sepsání vás donutí o jednotlivých scénářích přemýšlet. Budete si přát klystýr? Jak proběhne bonding, pokud dojde na císařský řez? Nezapomeňte, že každý porod je zcela odlišný (dokonce i druhý porod stejné ženy) a tudíž nejde doopravdy naplánovat. Je však užitečné si udělat nějakou představu o tom, jak se vaše miminko narodí. Každé miminko je jedinečné, nakonec bude na něm, jak se rozhodne přijít na svět. 

Odběr pupečníkové krve 

Krev? Nebojte se, nejde o žádný horor. Naopak je to metoda, která se čím dál více rozšiřuje, ačkoli nejde o levnou záležitost. Pupečníková krev se nachází v pupečníku a placentě a je krví dítěte. Obsahuje velké množství kmenových buněk krvetvorby a může se využít podobně jako buňky kostní dřeně při léčbě mnoha závažných onemocnění. Přesto se toto zlato často nevyužije a po porodu likviduje. Existuje řada certifikovaných bank perinatálních buněk, které vám s odběrem a uložením pupečníkové krve pomohou téměř na klíč.  

Co zařídit po narození 

Už si svůj uzlíček držíte v náručí? Gratulujeme k narození děťátka. Myslete jen na sebe a své miminko a zaúkolujte tatínka, protože je ještě nutné zařídit pár věcí. 

Rodný list 

V porodnici jste odevzdali celou řadu dokumentů a matrika vám automaticky vystaví rodný list dítěte. Pokud vám ho nepošlou přímo na vaši adresu, nezapomeňte si ho vyzvednout. Tatínkovi připomeňte, aby si nezapomněl vzít svůj občanský průkaz. Rodný list vašeho miminka zkopírujte a pošlete svému zaměstnavateli. To samé může udělat i váš manžel, bude mít pak možnost uplatnit slevu na dani. 

Přihlášení k trvalému pobytu 

Důležitým krokem je také přihlášení malého občánka k trvalému pobytu na úřadě městské části / obce na základě rodného listu a občanského průkazu rodiče. Dejte vědět i bytovému družstvu či společenství vlastníků bytů o tom, že se vaše rodina rozrostla. Posledním úkolem je přihlášení děťátka na zdravotní pojišťovně (musí být stejná jako pojišťovna matky), ideálně do 8 dnů od porodu.  

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x