Alergie na mléko: rozpoznejte příznaky včas a zajděte k lékaři na testy

Včasné rozpoznání symptomů alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) je klíčová, s pomocí lékaře však vše zvládnete vy i vaše dítě. Přečtěte si víc.

Marseille, France

Alergická reakce vašeho miminka na kojeneckou výživu či na mléčné výrobky může znamenat alergii na bílkoviny kravského mléka. Tato alergie postihuje malou část dětí mladších jednoho roku a ve většině případu plně odezní do třetích narozenin.

Naneštěstí podchycení příznaků a stanovení přesné diagnózy není vždy snadné, poněvadž celá řada projevů se shoduje s projevy jiných onemocnění. V každém případě máte-li nějaké podezření na alergickou reakci na bílkoviny kravského mléka (ABKM), obraťte se na svého pediatra.

Pomůže pediatr 

Pediatr vám určitě položí několik obvyklých otázek, například zda jsou ve vaší rodině alergici nebo jaká je reakce vašeho dítěte na mléčné výrobky. Snažte se tedy posbírat co nejucelenější přehled o stravovacích návycích svého miminka a o všech jevech, jež doprovázejí krmení nebo kojení , abyste pak mohla podrobně informovat svého pediatra. Doporučujeme průběžně pořizovat nejen písemné poznámky, ale také obrazový materiál . Například pokud se na kůži vašeho miminka objevuje vyrážka, vyfoťte ji a zároveň si poznamenejte, po jaké době od nakojení nebo nakrmení se tato vyrážka objevila a za jak dlouho se pak zklidnila. Stejným způsobem si zapisujte poznámky k případné nevolnosti nebo zvracení, průjmu, žaludečním křečím nebo dýchacím potížím důležitý je především údaj o rychlosti nástupu alergických příznaků po kontaktu s mléčným výrobkem, resp. s bílkovinami kravského mléka.

OTESTUJTE SE

Víte, že rizikem alergie je ohroženo každé 3. dítě? Chcete vědět, zda je rizikem alergie ohroženo i vaše dětátko? Vyplňte naši kalkulačku pro výpočet rizika vzniku alergie a hned se to dozvíte.

Pokud dítě alergii opravdu má, pak...

Stanoví-li váš dětský lékař diagnózu ABKM a vaše dítě je plně kojené, bude třeba zcela vyloučit kravské mléko z vaší stravy. Pokud vaše dítě není kojené, předepíše mu lékař speciální kojeneckou výživu (např. Nutrilon Allergy care) s extenzivně hydrolyzovanými bílkovinami , tj. bílkovinami rozštěpenými na peptidy a aminokyseliny, jež imunitní systém alergického dítěte nepovažuje za alergen. Hydrolyzované bílkoviny se také mnohem snáze tráví, a to při zachování potřebných výživových hodnot a bez rizika způsobení alergické reakce.

Jaké péče nestačí a proč

Nezapomínejte, že dítěti s prokázanou ABKM nestačí speciální mléko, které je pouze částečně hydrolyzované - bílkoviny v něm obsažené nejsou rozštěpeny dostatečně a stále mohou vyvolat alergickou reakci. Je vhodné podávat výživu určenou dětem s prokázanou alergií.  Stejně tak by se nemělo podat sójové mléko – může vyvolat alergickou reakci až u 30 - 50% dětí s prokázanou alergickou reakcí na složky kravského mléka.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x