Vyvolání porodu

Přečtěte si v našem článku, jaké důvody mohou vést k vyvolání porodu a jak proces probíhá.

Vyvolání porodu – indukce - je druh medikamentózního porodu, kdy jsou děložní kontrakce a tím i samotný porod, vyvolány podáním léků.

Důvody pro vyvolání porodu

Nejčastějším důvodem vyvolání porodu je přenášení, tj. stav, kdy těhotenství trvá více než 42. týdnů, a kdy, vzhledem ke stárnutí placenty, je ohrožen plod.

Dalšími důvody jsou tyto: předčasný odtok vody plodové v době porodu, aniž by přirozeně nastoupily stahy děložní do 12-24 hodin, onemocnění ženy – např. cukrovka, preeklampsie, ledvinové onemocnění, odumření plodu a genetické poškození plodu.

Postup při vyvolání porodu

Postup při vyvolání porodu se liší podle nálezu na děložním hrdle – cervix score, podle stáří těhotenství a podle důvodů, které vedly k rozhodnutí o indukci porodu. Tedy neexistuje jednotná šablona pro všechny stejná. Pokud se jedná o zralé miminko po termínu porodu, kdy nález na hrdle děložním je již značně pokročilý, obvykle stačí protrhnout vak blan, odteče voda plodová a hlavička nalehne na dolní děložní segment, který rozvine a tím vyvolá děložní stahy.

Pokud jsou stahy dělohy slabé, podává se infuze s oxytocinem do žíly. Oxytocin je hormon tělu vlastní, je produkován podvěskem mozkovým - hypofýzou. Také s jeho lékovou podobou se tělo lehce vypořádá. Podání infuzí navíc umožňuje přiměřené dávkování, regulovatelnost rychlosti podání a samozřejmě i pozastavení či zastavení podávání. Při uzavřeném děložním hrdle se podávají prostaglandiny - poševní tablety nebo gel, které způsobí změknutí a otevření hrdla a následně i vyvolání kontrakcí. Vyvolání porodu je samozřejmě zásahem do přirozených procesů těla.

Vždy je nutno zvážit všechna pro i proti a musí převažovat jednoznačné argumenty pro indukci. Uměle vyvolané porody jsou spojeny obvykle s vyšší bolestivostí pro rodičku. Indukce představuje i rizika pro plod. Plod se vlivem indukce může dostat do určité tísně nebo do polohy, kterou nelze řešit jinak než císařským řezem. Proto zde hraje velkou roli prvotní rozvaha porodníka, závislá na jeho zkušenostech a intuici, zda převažuje přínos indukce nad riziky.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jet do porodnice?