Streptokok B v těhotenství

Streptokok B v těhotenství

Streptococcus agalacticae (streptokok skupiny B) je bakterie, která se běžně vyskytuje v lidském trávicím traktu a také v pochvě žen. Většinou nezpůsobuje žádné potíže a léčba na základě kultivačního nálezu stěru z pochvy není nutná.

Vymýcení této bakterie je totiž prakticky nemožné, bakterie osídlí pochvu znovu již za několik dnů po dobrání léčby.

Je streptokok B nebezpečný?

Zatímco pro ženu nepředstavuje prakticky žádné nebezpečí, plod se může nakazit při průchodu porodními cestami. Následkem této nákazy jsou závažné infekce novorozenců, zápal plic, zánět mozkových blan či sepse, kdy se bakterie rychle šíří krevním řečištěm novorozence a postihuje zánětem životně důležité orgány.

Podle statistiky se nákaza projeví u 3 – 5 novorozenců z 1000. Aby se předešlo těmto komplikacím, je každé těhotné ženě odebrán stěr z pochvy mezi 36. - 38. týdnem těhotenství.

Gynekolog při vyšetření odebere stěr tenkou štětičkou a získaný vzorek odesílá na mikrobiologické zpracování. Výsledek GBS (Group B Streptococcus) positivní znamená přítomnost této bakterie v pochvě.

Jaký je postup v případě pozitivního nálezu?

Výsledek se zapíše do těhotenské průkazky, se kterou pak nastávající maminka přichází do porodnice. U žen s positivním nálezem je podáno antibiotikum v nitrožilní infuzi během porodu.

Podání antibiotika by mělo být včasné, tzn. minimálně 3 hodiny před vlastním porodem, aby se antibiotikum dostalo přes placentu až do krevního oběhu plodu. V krvi plodu se vytvoří profylaktická hladina antibiotika a plod je chráněný proti možné nákaze.

Antibiotika při porodu dostává také každá rodička s odteklou vodou plodovou více než 12 hodin a to i přesto, že výskyt Streptokoka neměla v těhotenství prokázaný. Postupem času se totiž Streptokok může přemístit z oblasti konečníku do pochvy a porodními cestami vystoupat porušenými obaly plodovými k plodu a kolonizovat jej. Také v těchto případech antibiotika vhodná k užití v těhotenství zajišťují ochranu novorozence před vznikem infekce.

Pokud žena rodí císařským řezem a nedošlo před porodem k porušení vaku blan, dítě je donošené a žena nemá kontrakce, pak se antibiotika preventivně nemusí podávat.

Víte, že způsob porodu ovlivňuje také dětskou imunitu jako celek? Více informací najdete v článku Císařský řez a jeho vliv na imunitu dětí