Masáže batolat

matka masíruje své dítě v batolecím věku

Doteky navozují pocit pohody a blízkosti a masáže velmi dobře pomáhají k vytvoření pevného pouta mezi rodiči a dětmi. Zkuste to s našimi tipy i vy!

Masáže dětí

Masírování má svá pravidla, která byste měli dodržovat. Vždy je nutné najít optimální dobu, kdy dítě není hladové, kdy nemá chuť někde běhat a objevovat svět, rozhodně byste také neměli zvedat telefony ani nechodit otvírat dveře. Jednoduše byste měli vypustit všechny starosti a masáž pak provádět ve stejnou denní dobu 15-20 minut.

Vliv masáže na děti od 1 roku do 2 let

  • masáž prohloubí důvěru dítěte k rodičům
  • dítě se celkově zklidní
  • zvýší se nebo sníží svalové napětí, v závislosti na druhu masáže
  • podporuje motoriku
  • lépe se bude batoleti spát
  • zlepší se a harmonizují se procesy probíhající v dětském těle
  • vyrovnává se chůze a intenzivně se podporuje jemnou motoriku

Vše o  motorickém vývoji  se dozvíte v  seriálu článků o psychomotorickém vývoji dítěte   od fyzioterapeutky Mgr. Ivy Bílkové.


Jak při masáži postupovat

Batole můžete masírovat vleže nebo vsedě , nebo můžete masírovat jen tu část těla , kterou vám dítě „nastaví“ (v druhém roce života je už masáž komplikovanější, protože je dítě hodně aktivní). Obecně mají děti rády masáž bříška,  zad a také nožiček . Je možné, že některé děti nebudou chtít masírovat, zvláště pokud jste je už masírovali v kojeneckém věku a jim se to tehdy moc nelíbilo.

Tip na knížku

Jak správně masírovat, najdete ve skvělé knížce  Jany Hašplové –  Masáže dětí a kojenců , kterou vydalo nakladatelství Portál. Doporučujeme!

Kdy je vhodné masírovat?

Masáž raději přesuňte na odpoledne , protože večer po koupeli jsou už batolata velmi unavená. Živější děti je lépe masírovat asi půl hodiny před odpoledním spánkem. Ovšem i zde platí, že každé dítě je jiné, řiďte se tím. Délka masáže by neměla přesáhnout 20 minut .

Při masáží dbejte na teplo a oční kontakt

Vždy dbejte, aby bylo dítěti při masírování teplo a dívejte se mu vždy do očí . Používejte podložku a mějte připraveno několik čistých plenek, pokud by bylo zapotřebí.

Jaké oleje jsou k masážím vhodné?

Doporučujeme používat přírodní panenské nosné oleje , i když v tomto věku už můžete volit i ostatní oleje, ale vždy v nízké koncentraci. Vhodný je olej slunečnicový , mandlový , olivový , jojobový či pupalkový.

test-relaxoil-original Tip na masážní olej

Vyzkoušejte například s uchý masážní relaxační a koupelový olej ABCDerm Relax Oil od značky Bioderma. Obsahuje meruňkový a slunečnicový olej a je dětskou pokožkou velmi dobře snážen. Aplikovat se dá i při koupání. Je k dostání v lékárnách za doporučenou cenu  329 Kč.