Masáže batolat
Masáže batolat
Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
3 minuty čtení

Doteky navozují pocit pohody a blízkosti a masáže velmi dobře pomáhají k vytvoření pevného pouta mezi rodiči a dětmi. Zkuste to s našimi tipy i vy!

Do oblíbených

Masáže batolat

Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová

Doteky navozují pocit pohody a blízkosti a masáže velmi dobře pomáhají k vytvoření pevného pouta mezi rodiči a dětmi. Zkuste to s našimi tipy i vy!

Do oblíbených

Masáže dětí

Masírování má svá pravidla, která byste měli dodržovat. Vždy je nutné najít optimální dobu, kdy dítě není hladové, kdy nemá chuť někde běhat a objevovat svět, rozhodně byste také neměli zvedat telefony ani nechodit otvírat dveře. Jednoduše byste měli vypustit všechny starosti a masáž pak provádět ve stejnou denní dobu 15-20 minut.

Vliv masáže na děti od 1 roku do 2 let

  • masáž prohloubí důvěru dítěte k rodičům
  • dítě se celkově zklidní
  • zvýší se nebo sníží svalové napětí, v závislosti na druhu masáže
  • podporuje motoriku
  • lépe se bude batoleti spát
  • zlepší se a harmonizují se procesy probíhající v dětském těle
  • vyrovnává se chůze a intenzivně se podporuje jemnou motoriku

Vše o motorickém vývoji se dozvíte v seriálu článků o psychomotorickém vývoji dítěte od fyzioterapeutky Mgr. Ivy Bílkové.

Jak při masáži postupovat

Batole můžete masírovat vleže nebo vsedě , nebo můžete masírovat jen tu část těla , kterou vám dítě „nastaví“ (v druhém roce života je už masáž komplikovanější, protože je dítě hodně aktivní). Obecně mají děti rády masáž bříška,  zad a také nožiček . Je možné, že některé děti nebudou chtít masírovat, zvláště pokud jste je už masírovali v kojeneckém věku a jim se to tehdy moc nelíbilo.

Tip na knížku

Jak správně masírovat, najdete ve skvělé knížce  Jany Hašplové –  Masáže dětí a kojenců , kterou vydalo nakladatelství Portál. Doporučujeme!

Kdy je vhodné masírovat?

Masáž raději přesuňte na odpoledne , protože večer po koupeli jsou už batolata velmi unavená. Živější děti je lépe masírovat asi půl hodiny před odpoledním spánkem. Ovšem i zde platí, že každé dítě je jiné, řiďte se tím. Délka masáže by neměla přesáhnout 20 minut .

Při masáží dbejte na teplo a oční kontakt

Vždy dbejte, aby bylo dítěti při masírování teplo a dívejte se mu vždy do očí . Používejte podložku a mějte připraveno několik čistých plenek, pokud by bylo zapotřebí.

Jaké oleje jsou k masážím vhodné?

Doporučujeme používat přírodní panenské nosné oleje, i když v tomto věku už můžete volit i ostatní oleje, ale vždy v nízké koncentraci. Vhodný je olej slunečnicový, mandlový, olivový, jojobový či pupalkový.

Tip na masážní olej

Vyzkoušejte například s uchý masážní relaxační a koupelový olej ABCDerm Relax Oil od značky Bioderma. Obsahuje meruňkový a slunečnicový olej a je dětskou pokožkou velmi dobře snážen. Aplikovat se dá i při koupání. Je k dostání v lékárnách za doporučenou cenu 329 Kč.

Pomohl vám článek?
Související témata
Zdraví batolete
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Zdraví batolete
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat
Online poradna