Zvedání, chování a pokládání děťátka

Nejste si jistá, jak správně držet miminko? Poskytneme vám několik tipů a rad, jak děťátko chovat, zvedat a pokládat.


535457799

Manipulace s miminkem má být šetrná a jemná, aby ne­vedla k úlekovým reakcím. Vyvarovat bychom se měli rychlých a prudkých pohybů, které mohou dítě dráždit. Přemíra taktilní stimulace (dotekového podněcování) škodí. Správné manipulaci s dítětem by se měli učit všichni členové rodiny.

Zvedání a pokládání 

Při zvedání a pokládání podpíráme dítěti hlavu a tělo tak, aby hlava nepadala do záklonu.  Manipulaci provádíme střídavě na obě ruce a obě strany, aby byla zátěž vyrovnaná. Do jednoho roku se hybnost obou ruček vyvíjí stejně, teprve po roce věku začíná dítě dávat přednost pravé nebo levé ruce. 

Pro správný vývoj šíjového svalstva by dítě mělo být v bdělém stavu pravidelně na kratší dobu  (např. při každém přebalení na 2 – 3 minuty, před nebo po koupá­ní atp.) ukládáno do polohy na bříšku, což podporuje správný vývoj šíjového svalstva. Pro spánek je vyhrazena poloha na zádech! 

Polohy by měly respektovat vývoj dovedností dítěte a měly by mu přinášet pocit bezpečí a klidu. Zvýšená poloha (v postýlce i v kočárku) má význam při častém ublinkávání. V ostatních případech volíme pro pokládání přiro­zenou horizontální polohu.

Jak miminko chovat?

1. Chování v klubíčku

Dítě je opřeno bokem o naši hruď, hlavičku má opřenu v na­šem loketním ohbí, při vysoce zdviženém lokti. Vysoce zdvi­ženým předloktím a svou hrudí vytváříme dítěti bezpečnou náruč. Rukou, v jejímž loketním ohbí spočívá hlavička, podpíráme lehce ohnutá stehýnka dítěte. Druhou rukou podložíme jeho zádíčka. Dítě se v této poloze cítí bezpečné, vidí na nás a při pláči se snáze uklidní.

2. Klokánkování

Dítě si opřeme zády o svou hruď, která je zároveň oporou pro jeho hlavičku. Jednou rukou mu přidržujeme hrudní­ček a druhou podpíráme zadeček. V této poloze může dítě sledovat různé hračky a předměty. 

3. Tygřík

Dítě je položeno na našem předloktí, obličejem dolů, bokem se opírá o naši hruď. Rukou, na jejímž předloktí je položeno, ho držíme za zadeček a tiskneme k sobě. Z klubíčka si snad­ no můžeme přehmátnout a změnit polohu do ,,tygříka“. Tato poloha je vhodná k nošení dítěte, ale i k masírování bříška, cvičení a posilování zádových svalů. Nožky dítěte by vždy měly být pokrčeny. Hodí se i k odříhnutí miminka po krmení.

Jste prvorodička a nevíte si rady? Vaše dotazy můžete pokládat načim odborníkům na online chatu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x