Koupání novorozence: jak poprvé vykoupat miminko?

Novorozence byste měla koupat jen pár minut – při delším koupání ztrácí dětská pokožka vlhkost a vysouší se. Miminko je ohroženo i prochladnutím.


Mother and baby son wrapped in towel

Co vlastně taková koupel pro miminko znamená a jak často ho koupat?

Pro novorozence je koupel dobou adaptace a náhradou ještě nedávno přirozeného prostředí nitroděložního života, je to forma hygieny, očisty a také rituál ošetření celého těla. V neposlední řadě je to také činnost, při které se můžete s miminkem poznávat a mazlit.

Pro kojence a batole je už koupel spíše hra, něco nového a nepoznaného. Také je to změna pohybu, nároků na pohyb, očista, spokojenost a nebojácnost.

Většina dětí koupání miluje a je to pro ně jeden z denních rituálů, takže i když není nutné koupat děťátko ve vaničce každý den, je dobré zařadit nějakou formu očisty (např. jen otření žínkou), aby vědělo, že je čas jít spát. Snažte se proto, abyste koupali své miminko přibližně ve stejnou dobu a pak následovalo krmení a uložení do postýlky (ovšem nikde není psáno, že je nutné koupat večer, ale večerní koupel miminko krásně uklidní a připraví na spánek). Je rovněž nutno říci, že četnost koupání se též odvíjí od stavu pokožky miminka - atopické dítě se sklonem k ekzému nebudeme koupat  tak často jako dítě se zdravou pokožkou. Sama jistě přijdete brzy na to, jak častá koupel vašemu děťátku a vám vyhovuje.

Jak postupovat při mytí?

Napusťte vaničku vodou teplou cca 35-37°C a dítě položte na podložku nebo na vaši ruku tak, aby byla podepřená hlavička a dítě bylo ponořeno zhruba po ouška. Jemnou žínkou a vhodnou kosmetikou jemně otřete nejprve obličej a vlásky, pak tělíčko a končetiny. Na závěr umyjte zadeček a hýždě. Zkontrolujte a umyjte záhyby za ušními boltci, na krčku, končetinách, v podpaží, podkolení, tříslech, zadečku a genitálu.

U chlapečků (do 3 let) ponechejte předkožku v přirozené poloze, nepřetahujte ji násilím! Je to zcela přirozený a fyziologický stav. Myjte jen okolí penisu a šourku. Ošetřujte ji jen při zarudnutí špičky penisu, eventuálně poruchách močení. Při mytí postupujte zepředu dozadu.

Holčičky myjeme tahem směrem ke konečníku, tedy zepředu dozadu, nikoli obráceně, aby se nic nezaneslo do pochvy. Okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte – v těchto místech se totiž tvoří maz, který se smíšenou močí a stolicí bývá příčinou opruzení či zánětu genitálu. Vhodné je používat tampon navlhčený olejem – a vždy postupujte velmi jemně. 

Při koupání byste měli s miminkem mluvit. Po koupeli miminko jemně osušte, položte na suchý ručník nebo osušku, ošetřete pokožku vhodným přípravkem. Můžete také miminko namasírovat olejíčkem vhodným pro kojence – kojenecká masáž je příjemnou tečkou za koupelovým rituálem. Uši a nos nevytírejte, zbytečně byste dráždili nosní sliznici a zvukovod. Pokud je v očičkách hnis, pak je na místě použít antiseptické oční kapky – vždy ale raději vyhledejte lékaře, který doporučí postup léčby a ošetření.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x