„Plaveme“ s miminkem a batoletem

Kojenecké plavání představuje velice populární aktivitu pro rodiče s kojenci a batolaty. Zejména ve velkých městech roste nabídka klubů, které plavání pro nejmenší nabízejí, geometrickou řadou.

Dítě je pasivně zvyklé na vodní prostředí ještě z prenatálního prostředí. Pohyby, které kojenec ve vodě provádí, proto připomínají plavání, ale jsou spontánní, neboť kojenci chybí motorické schopnosti. Nicméně, „zkušenost“ z pobytu v plodové vodě způsobuje, že pobyt ve vodě je většině dětí příjemný.

Aktivním přirozeným pohybem ve vodě děti získávají nové různorodé zkušenosti, osvojují si nové dovednosti – jak motorické, tak i sociální, rozvíjejí svá poznání, komunikační schopnosti, osamostatňují se. Každé dítě je ale jiné, většinu hry ve vodě baví, ale některé děti nejsou novým prostředím a pohybem nadšené a celé lekce prokřičí. Vzhledem k relativně vysoké finanční náročnosti si proto domluvte ukázkovou hodinu.

Proč chodit „plavat“?

Cílem kurzů kojeneckého a batolecího plavání není naučit miminko plaveckým způsobům, ale naučit ho nebát se vody a připravit ho na vlastní výuku plavání. Děti, které chodí plavat v raném věku, dříve získají cit pro vodu a je pravděpodobné, že se naučí dříve a dobře skutečnému plaveckému stylu.

Nesmíme opomíjet sociální a emoční faktor – plavání by mělo přinášet rodiči i dítěti hlavně radost ze společné hry a pobytu ve vodě, poskytnout prostor pro setkání s vrstevníky. Dítě se též většinou poprvé setká s nutností poslouchat pokyny od jiné dospělé osoby (plavací „tety“).

Další přínosy plavání:

 • podporuje psychomotorický vývoj, koordinaci a hrubou motoriku
 • děti se postupně otužují – posiluje se imunitní systém a celková odolnost organismu
 • plavání příznivě ovlivňuje srdeční a cévní systém
 • řízený pohyb ve vodě s kvalifikovanou instruktorkou napomáhá k odstranění a prevenci různých nedostatků a vad držení těla
 • prohlubuje spánek a posiluje chuť k jídlu
 • zpestřuje rodičovskou dovolenou - plavání miminek je jednou z mála pohybových aktivit pro děti už téměř od narození

Existují však i určitá rizika, kterým však lze pečlivým výběrem klubu předejít:

 • z chlorované vody se uvolňují škodlivé sloučeniny chloru – chloraminy, které dráždí sliznice, pokožku a dýchací cesty a můžou být spouštěčem astmatu. Některé kluby však používají čištění a dezinfekci vody na jiném než chlorovém základě.
 • je možný častější výskyt infekcí dýchacích cest, zánětů očí a uší. Prevencí je nechat dítě po pobytu ve vodě delší dobu zadaptovat na vnější podmínky v příhodných prostorách, nebrat dítě na plavání, pokud je nemocné.
 • z bazénu si můžete přinést „suvenýr“ v podobě plísní nebo bradavic  - doporučuje se použití bazénové obuvi, a to i pro dítě, jen co začne jistěji chodit.

Jak probíhá plavání?

Plavat lze začít už s nejmenšími dětmi – v podstatě ihned po zahojení pupečního pahýlu. Některé kluby nabízejí instruktorku, která za vámi přijde až domů, a bude s vaším dítětem „plavat“ v domácí vaně. S dětmi od 2-3 měsíců až do půl roku můžete již docházet na plavání do speciálních van v klubu, kdy rodič i instruktor stojí u vany a dítě drží ve vodě. 

Jedná se v podstatě o jemnou manipulaci s dítětem ve vodě v poloze na zádech a na bříšku často doplněnou ještě o masáž. Od půl roku již chodí děti do bazénu i s rodiči – většinou až do čtyř let. Formou her, říkanek a za pomoci různých pomůcek se dítě naučí postupně ponořit hlavu pod vodu, dýchat do vody, splývat na zádech i na bříšku, potápět se a orientovat se pod vodou i skákat do vody.

Jak si vybrat klub?

Ideální je prostudovat nabídku ve vašem okolí a pozeptat se jiných maminek na jejich zkušenosti. Nemá cenu dojíždět někam velmi daleko – pokud bude dítě plavání bavit, budete chodit i třeba několik měsíců. Do klubů se vypravte osobně podívat a všímejte si těchto věcí:

 • Jak jsou organizovány společné prostory (Bude si mít dítě kde hrát po skončení plavání? Budete ho moci tam nakrmit? Je možnost osušení vlasů fénem? Dá se uvnitř zaparkovat kočárek?)
 • Jak vypadají sprchy a převlékárny (Je kam odložit dítě při převlékání? Kolik je přebalovacích pultů, sprch, wc? Jak často se vytírají?)
 • Jak vypadá bazén a jeho okolí (Jak se čistí voda? Jakou má teplotu voda a vzduch? Je bazén uzavřený pouze pro kojence nebo je i pro veřejnost? Co se děje při znečištění vody dítětem?)

Promluvte si s kompetentní osobou o možnostech a organizaci kurzů. Zajímejte se o tyto věci:

 • Je klub členem Aliance dětského plavání?
 • Kolik je instruktorů, jakou mají kvalifikaci?
 • Kolik dětí je ve skupině a jak staré děti spolu plavou?
 • Jaký je provozní řád? – hygiena, bezpečnost, organizace kurzů atd.
 • Ceny a storno podmínky a možnosti náhrad zameškaných kurzů. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x