Co dělat v průběhu první doby porodní

žena v porodnici mající bolestivé kontrakce

Během první doby porodní vám může být značnou oporou partner a stejně dobře vám může pomoci i pohyb. Co dále vám tuto fázi ulehčí najdete níže.

Jak nejlépe zvládnout první dobu porodní

První doba porodní bývá někdy poměrně dlouhá a pro rodičku vyčerpávající. Přítomnost partnera pro ni může znamenat výraznou oporu. Možnou úlevu může rodičce přinést to, že se po porodním boxu volně pohybuje a při kontrakci zaujímá co nejpohodlnější polohu. Nejčastěji jsou to polohy vestoje, vkleče, na podložce, na míči, na porodní stoličce, ve vaně, ve sprše a další.

Důležité je se s kontrakcí "neprat" a nezadržovat dech. Pomalé pravidelné dýchání, které spočívá během první doby porodní v nádechu nosem do břicha a dlouhým výdechem ústy, je spolu s relaxací mezi kontrakcemi dalšími činnostmi, které umožní porod zvládnout.

Pokud nepomáhají žádné přirozené techniky pro tlumení děložních stahů nebo se objeví jiný důvod k tlumení porodních bolestí,podávají se v první době porodní  léky tlumicí bolest nebo zavést epidurální analgezii, což je suverénně nejúčinnější metoda.

Jídlo a pití v první době porodní?

I během první doby porodní by rodička měla dbát na to, aby byl močový měchýř prázdný. Lze použít toaletu, ale někdy je močení snazší při pobytu ve sprše. Příjem tekutin a jídla by měl být po domluvě s personá­lem porodního sálu. Z obav, že by mohl být porod ukončen operací v celkové anestezii, pramení zvyklost některých pracovišť, že není během porodu vhodné podávat nápoje ani jídlo. Pro většinu žen nepředstavuje lačnění během porodu problém, protože na jídlo beztak chuť nemají. Pocit žízně však bývá poměrně intenzivní.

V posledních letech se tato striktní omezení mění. Současné stanovisko je takové, že během první doby porodní by rodička měla pít pomalu a pouze po doušcích (sipping neboli srkání), maximálně 2 decilitry za hodinu, nejlépe neperlivý nápoj s vyváženým obsahem minerálních látek.

Co se děje dále zjistěte v článku o druhé době porodní.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3