Třetí doba porodní

Po porodu miminka začíná třetí doba porodní, která končí porodem placenty a plodových blan. Obvykle trvá do 10 mi­nut, neměla by však překročit 1 hodinu.

Close up of pregnant woman with IV solution in delivery room

Příprava na třetí dobu porodní začíná již v druhé době porodní při porodu hlavičky plodu, kdy porodní asi­stentka podá rodičce do loketní žíly injekci s látkou způ­sobující stažení dělohy (obvykle oxytocin). Smyslem jejího podání je urychlit po porodu plodu odloučení placenty a snížit tak krevní ztrátu (tomu se říká aktivní vedení třetí doby porodní ).

Co se děje ve třetí době porodní

Několik minut po porodu miminka žena často pocí­tí slabší kontrakci. Pokud je placenta již odloučená, je rodička vyzvána k zatlačení, při kterém se placenta i s plodovými obaly porodí. Tato část porodu již není zdaleka tak nepříjemná a bolestivá jako ty předchozí.

Porozená placenta musí být pečlivě zkontrolována, aby se potvrdilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo větší části plodových obalů.

Po porodu placenty vyšetří lékař nebo porodní asistent­ka rodičku pomocí gynekologických zrcadel, což umožní posoudit eventuální přítomnost a rozsah porodních pora­nění.

Šití porodních poranění

Zjištěná porodní poranění jsou znecitlivěna injekcí s anestetikem a poté v místní anestezii ošetřena. K šití jsou používány vstřebatelné materiály, které se za několik dní buď samy vstřebají, nebo stehy samy vypadnou.

První přiložení miminka

Pokud není porod ničím komplikován, je miminko již v této fázi porodu přiloženo k prsu maminky, tzv. prvnímu přiložení. Již samo dráždění prsní bradavky přispívá ke stažení dělohy, protože se z matčina podvěsku mozkového vyplaví její vlastní oxytocin. Časné přiložení miminka k prsu matky je zcela zásadní pro navázání jejich vzájemného co nejintenzivnějšího citového vztahu.

O předcházejících dobách čtěte: Co je první doba porodní , Co je druhá doba porodní a o poslední Co je čtvrtá doba porodní

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x