Co dělat, když dítě mléko netoleruje?

Kojenec netolerující umělé mléko

Přechod od kojení ke kojeneckému mléku je pro dítě velká změna, kdy se můžou projevit prvotní problémy, jako např. jiná frekvence vyprazdňování či jiný obsah plínky.

Není potřeba se ale lekat – při přechodu na kojeneckou výživu se může změnit barva a konzistence stolice a také frekvence vyprazdňování. Kojené děti mají stolici častěji než děti nekojené, a to proto, že kojenecké mléko je svým složením jiné než mléko mateřské.

Důvodem je nezralý trávicí systém dítěte

Překvapila vás vůně a barva kojeneckého mléka, které dítěti zkoušíte dávat? Je to naprosto normální, trávicí systém miminka je ještě nezralý a musí si zvyknout na novou potravinu. Je to proces, který některé dítě zvládá snadno, jiné s pláčem a mnohem delší dobu. Důležité je, zda dítě prospívá. Pokud ano, není třeba se ničeho obávat.

Nestřídejte mléko a vytrvejte

Máte dojem, že dítěti mléko nechutná? Buďte trpělivá – budete-li často střídat různé značky kojeneckého mléka, miminku spíše uškodíte. Aby si dítě zvyklo a přijalo novou potravinu, musíte mu ji nabídnout minimálně 6-8x.

Máte pochybnosti? Poraďte se s lékařem

Pokud si nejste jistá, zda dítě mléko skutečně dobře tráví, poraďte se s dětským lékařem, který vám může doporučit speciální mléko pro děti s citlivějším zažíváním nebo častými kolikami. Jen zřídka se stává, že obtíže dítěte způsobuje alergie nebo intolerance laktózy. Ovšem pouze lékař může vyloučit tyto možnosti, teprve pak doporučí změnu kojeneckého mléka. 

online poradna lékaře nutriklub