Škytavka u kojenců i batolat dovede pěkně potrápit

Škytání netrápí jen dospělé, ale i ty nejmenší může tento neduh pěkně potrápit. Jak vyzrát na škytavku a jaké jsou příčiny?

Mother holding baby boy on her shoulder

Co je příčinou škytavky u malých dětí?

Škytavka je způsobena opakovanými kontrakcemi (stahováním) svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalů. Příčin je mnoho a jsou navzájem velmi odlišné. Nejčastěji souvisí se změnami v okolí průběhu nervu, který je spojen se svalovinou bránice nebo se změnami přímo z okolí bránice.

Další příčiny škytavky:

  • zvýšená plynatost žaludku a střev,
  • zánět jícnu, kde původní příčinou je gastroesophageální reflux,
  • zánět nebo vředová nemoc žaludku či dvanáctníku.

Škytavka může být náhodným projevem, ale může se objevovat opakovaně a dlouhodobě. V těchto případech je vhodné vyšetření lékařem, který posoudí další vyšetření dítěte se zjištěním původu obtíží.

Gasteroesophageální reflux je proces, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací zpět do jícnu a vyvolá tak jeho zánět. Maminky jej znají jako „ublinkávání“.


Škytavka u kojenců

U kojenců je škytání poměrně běžné a obvykle přejde samo. Vzniká podrážděním bránice roztažením žaludku větším množstvím potravy, nebo při odříhnutí. Pomoci může přiložit kojence opětovně k prsu nebo lahvičce a nechat několikrát polknout.

Škytavka u batolat a větších dětí

Všechna doporučení jsou založena na principu přerušení reflexního děje dráždění svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalů. Ne všechna tato doporučení jsou pro děti vhodná a proveditelná.

Co dělat?

Zkuste vyzvat dítě, aby na kratší dobu zadrželo dech, nebo aby vypilo doušek studené vody.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x