Co dělat, když má dítě cizí těleso v nose nebo uchu?

Během prozkoumávání světa se může stát, že si dítě strčí drobný předmět do nosu nebo ucha. První pomoc při cizím předmětu v nose nebo uchu.

Close up of a baby girl looking at camera with a big blue eyes with a green unfocused background

Cizí těleso v nose

Děti, zejména předškolního věku, si často strčí do nosu korálek, knoflíček, nebo drobnou část hračky. Starší děti, zaujaté učením, si mohou vsunout do nosu papírek či žvýkačku.

Jak postupovat?

  • Jestliže je cizí těleso vidět v nosním vchodu, můžeme dítěti předklonit hlavu, ucpat druhou nosní dírku prstem a těleso vysmrknout ven.
  • Pakliže cizí těleso nevidíme, je vhodné ihned navštívit lékaře.

Co můžeme způsobit neodborným zásahem?

Při pokusu o vyjmutí například korálku, zejména u malého neklidného dítěte, může dojít k jeho zasunutí do zadní poloviny nosu a k vdechnutí. Kromě toho je možné manipulací v dutině nosní vyvolat krvácení z nosu, tzv. epistaxi. Lékař k odstranění cizího tělesa použije vhodný nástroj, kterým je tupý háček, či tzv. raketka.

Včasný zásah je důležitý

Zůstane-li cizí těleso v nose delší dobu, může se stát jádrem pro tzv. rinolit (nosní kámen). Ten vzniká ukládáním vápníkových a magnéziových solí kolem jádra chronického cizího tělesa. Na tuto možnost myslíme při jednostranné nosní neprůchodnosti a jednostranné rýmě se zapáchajícím sekretem. Tyto případy jsou naštěstí vzácné, ale jejich řešení může být i na specializovaném pracovišti obtížné.

Cizí těleso v uchu

Děti si s oblibou strkají do uší hladká, oblá tělesa, například korálky, bobule, jehnědy, či součásti hraček. V lidové léčbě je rozšířený zvyk dávat při bolesti ucha do zvukovodu kousek cibule či česneku, což se nedoporučuje. Při čistění ucha může ve zvukovodu rovněž uvíznout vatička nebo může vlézt do zvukovodu v ojedinělých případech také moucha či jiný hmyz.

Jak ouška čistit?

Zvukovod čistíme pouze ve vchodu do zvukovodu gázou, namočenou v převařené vodě. I tyčinky Coton Stick spíše ušní maz zatlačí směrem k bubínku, jsou proto považovány za nevhodné. Česnek ani cibule, švédské kapky či tea tree olej do ucha nepatří. Ušní maz (cerumen) nám vypadne ze zvukovodu sám nebo v případě potřeby navštívíme lékaře.

Kdy můžeme zasáhnout sami?

Strčí-li si dítě do ucha cizí těleso, můžeme zasáhnout sami pouze tehdy, když půjde například o papírek, který vyčnívá ze zvukovodu a dítě spolupracuje. Rodič vezme pinzetu, papírek do ní uchopí a vytáhne. Ve všech ostatních případech je nutné opět co nejdříve navštívit lékaře.

Jak pomůže lékař?

Lékař odstraní cizí těleso vhodným nástrojem či výplachem zvukovodu. Pokud cizí těleso zůstalo v chrupavčité, zevní části zvukovodu, bude jeho odstranění snadné. Drobné předměty však mohou zapadnout až k bubínku, a jejich odstranění někdy vyžaduje celkovou anestézii.

Proto je lépe těmto příhodám raději předcházet a u malých dětí důsledně dbát na to, k jakým předmětům se mohou dostat.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x