Pád dítěte ze schodů - zachovejte klid a jednejte rychle

Ve chvilce nepozornosti se může dítěti stát cokoli - třeba i spadne ze schodů. Připravte se a přečtěte si pravidla první pomoci při pádu z výšky.

83909066

Úraz dítěte je vždy nepříjemnou záležitostí. Při pádu ze schodů může dítě vyváznout bez zranění, může ale dojít i k méně i více závažnému úrazu.

Krom modřin a odřenin může pád ze schodů skončit i zlomeninou kosti či poraněním některého orgánu.

Stalo se dítěti něco vážnějšího?

Nejnebezpečnějším poraněním je postižení mozku. Úder do hlavy se může bezprostředně po pádu projevit modřinou, tržnou ránou nebo otokem v místě úderu a dítě si pouze stěžuje na bolestivost v místě poranění. Úder do hlavy však může vést až k otřesu nebo zhmoždění mozku a v nejzávažnějších případech až ke krvácení způsobeném poraněním lebky. To vše ale na první pohled vůbec nemusí být patrné!

Je proto vždy na rodiči, aby posoudil závažnost poranění a podle potřeby vyhledal lékařské vyšetření.

Otřes mozku

Nejčastějšími příznaky otřesu mozku jsou:

  • krátkodobé bezvědomí ,
  • dále  navazující pocit na zvracení nebo již zvracení .
  • krátkodobý výpadek paměti na události, které se staly bezprostředně v době kolem úrazu,
  • nástup bolestí hlavy

Otřes mozku má většinou dobrou prognózu. Dítě s těmito problémy je však vždy nutné nechat vyšetřit dětským lékařem, případně na jeho doporučení neurologem a očním lékařem.

Závažnější poranění se zhmožděním nebo krvácením, se již projevuje poruchou vědomí, pohybu, křečemi a podobně. Nicméně záludná jsou především tzv. krvácení do lebky u kojenců nebo i ostatních dětí, kde interval s poruchou vědomí může být od úrazu vzdálenější.

Kdy kontaktovat lékaře?

Lékaře kontaktujte vždy, máte-li podezření na otřes mozku nebo závažnější poranění mozku.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x