Nepodceňujte roli mléka v jídelníčku batolat

Děti v batolecím věku, tedy mezi prvním a třetím rokem svého života, velmi rychle rostou a vyvíjí se. Také proto potřebují ve svém jídelníčku jiné zastoupení živin než dospělí. Batolata by tak například měla dostávat až dvojnásobné množství vitamínu D nebo 4krát více železa (na kg váhy) než dospělý člověk* .

"Jídelníček dětí v batolecím věku prodělává řadu změn, je však důležité, aby stále obsahoval dostatek mléka. Mléko je totiž pro batolata důležitým zdrojem živin potřebných pro jeho správný růst a vývoj. Těmito důležitými živinami jsou například vápník, vitamín D a železo. Ne všechna mléka jsou ale stejná. Výběru mléka byste tak měla věnovat značnou pozornost.

Nedostatky v jídelníčcích českých batolat

Výsledky studie1 zkoumající výživové návyky a jejich vliv na zdraví českých batolat upozornily na značné nedostatky ve výživě dětí v batolecím věku. Ty se týkají především vitamínu D, železa a vápníku. Nedostatek vitamínu D se týká více než poloviny dětí (62 %). Nedostatečný příjem železa a tím i jeho zásob v organismu u nejmladších dětí pravděpodobně souvisí s opožděnou dobou zařazování nemléčných složek výživy, zvláště masa do jídelníčku dítěte.

Přitom následky dlouhodobého nedostatku těchto živin mohou být velmi závažné – v případě nedostatku železa hrozí chudokrevnost, u dlouhodobého nedostatečného příjmu vitamínu D křivice a zpomalení růstu. Zmíněným nedostatkům můžete přitom předcházet vyváženým jídelníčkem a dostatečným denním příjmem mléka.

Doporučená denní dávka mléka: alespoň 330 ml/den!

Není mléko jako mléko

Zatímco v obsahu vápníku se batolecí a kravské mléko neliší, u ostatních živin najdeme rozdíly.

Batolecí mléko dodá v doporučených 330 ml vašemu batoleti více vitamínu D2 i železa3. Oproti tomu kravské mléko ve stejném množství zajistí výrazně méně vitamínu D a také méně železa4.

Naopak kravské mléko obsahuje ve srovnání s batolecím mlékem větší množství bílkovin, což je třeba reflektovat ve složení stravy.


* v přepočtu na kilogram hmotnosti těla v souladu se Společností pro výživu ČR: Výživové doporučené dávky (DACH) – referenční hodnoty pro příjem živin, Výživaservis s.r.o., 2011 Referenční hodnoty pro příjem živin DACH (Společnost pro výživu, z.s.), 2019.

1. Společnost pro výživu. Výsledky multicentrické observační studie, 2013–2014: „Nutriční návyky a stav výživy dětí časného věku v České republice“. Společnost pro výživu. 2014.

2. Schmid 2013 Park a Haenlein, 2013

3. Mgr. Jana Kráľová, Mgr. Veronika Suchodolová. Anémie z nedostatku železa u kojenců a batolat - proč je železo u malých dětí tak důležité? Výživa a potraviny. 6/2018, 161.

4. Griebler U, Bruckmüller MU, Kien C, Dieminger B, Meidlinger B, Seper K, Hitthaller A, Emprechtinger R, Wolf A, Gartlehner G. Health effects of cow's milk consumption in infants up to 3 years of age: a systematic review and meta-analysis. Public Health Nutr. 2016 Feb19(2):293-307. doi: 10.1017/S1368980015001354. Epub 2015 May 20. PMID: 25989719 PMCID: PMC10271170.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x