Miminko má alergii: Co nás čeká dál?

Alergie u dětí je běžným jevem. U novorozenců a kojenců jsou nejčastější potravinové alergie, nejrozšířenější pak alergie na bílkovinu kravského mléka. Máte na alergii podezření? Svěřte se svými obavami do rukou odborného lékaře. Co dělat, pokud se alergie potvrdí?
 • dodržovat eliminační dietu 
 • užívat lékařem předepsané léky 
 • vyhýbat se dalším možným alergenům kvůli riziku zkřížené reakce 
Mother helping son to blow his nose at home

Máte doma malého alergika? Pak se vám budou hodit informace o tom, jak o děti s alergií pečovat. U kojenců se nejčastěji vyskytuje potravinová alergie. Touto alergií trpí 8 % dětí do 3 let věku. Projevy jsou různé – od kožních projevů, trávicích potíží až po problémy s dýcháním.

Eliminační dieta

Nejdůležitější je, aby se miminko vyhýbalo kontaktům s alergeny. Jaké alergeny bude třeba minimalizovat záleží na tom, o jaký druh alergie se jedná.

Pokud má dítě alergii na kravské mléko, nepodávejte mu kravské, ovčí ani kozí (bůvolí či velbloudí) mléko ani standardní kojenecká či batolecí mléka. Stejně tak by nemělo dostávat sójové mléko – může vyvolat taktéž alergickou reakci.

Vyhýbejte se veškerým potravinám obsahujícím mléčnou bílkovinu. Pozor, mléko se vyskytuje i v řadě potravin, kde byste jej neočekávali.

Vyhýbejte se veškerým potravinám obsahujícím mléčnou bílkovinu. Pozor, mléko se vyskytuje i v řadě potravin, kde byste jej neočekávali. Přečtěte si, na co si dát pozor při nákupech pro alergické dítě.

Trvá alergie po celý život?

Během života se citlivost na alergeny mění. Některé alergie časem vymizí, jiné se mohou objevit. Pokud se potravinová alergie na mléko, vejce a několik dalších základní potravin projeví během prvního roku života dítěte, u 90 % dětí vymizí v předškolním věku. Až u 50 % těchto dětí se však bohužel objeví ve školním věku alergická rýma nebo astma. 

Jak poznat, jestli potravinová alergie u dětí trvá? Nejprůkaznější je vrácení alergenu do stravy. Většina lékařů vám doporučí kolem prvního roku dítěte vyzkoušet, zda alergie nevymizela. Testování alergenů obvykle probíhá pod lékařským dohledem a s postupnými velmi malými dávkami. 

S vyhasínáním alergie na základní bílkoviny se však mohou objevit alergie na zeleninu, ovoce, ořechy, semena, luštěniny, na mořské ryby. Přečtěte si více o dětských alergiích

Zkřížené alergie

To, že má vaše dítě alergii na mrkev, nevylučuje, že nebude mít alergii na pyly. Může za to takzvané zkřížení alergií, které vzniká na základě podobnosti alergenů. Co to znamená? 

Pokud má váš potomek alergii na mrkev, je velká pravděpodobnost, že bude mít alergii i na pyl břízy a lísky. Proto bude lepší, když na procházku v přírodě vyrazíte s kočárkem až po odkvětu stromů. Kromě pylu a potravin bývají dále zkřížené tyto reakce:

 • potraviny vzájemně,
 • potravina a inhalační alergen (pyl, roztoči, plísně),
 • latex a potravina (např. latex a banán).

Jak snížit riziko vzniku zkřížených reakcí?

 • Alergika nevystavujte bytovým alergenům. Odstraňte koberce, závěsy, často stírejte prach. Pozor na plyšové hračky – často je perte nebo je nejprve dejte na pár hodin do mrazničky a pak vyperte.
 • Sezení na rozkvetlé louce nebo pořízení zvířecího miláčka raději odložte.
 • Vyměňte obyčejný prací prášek za hypoalergenní prací prostředek.

Léčba alergie patří do rukou lékaře!

Máte sebemenší podezření na alergii? Nejvhodnějším řešením je svěřit se do rukou odborníka. Úspěšnost léčby závisí i na kvalitě informací, které pediatrovi či alergologovi poskytnete. Lékař ocení záznamy o tom, co kdy dítě jedlo a kdy se projevila alergická reakce. Na základě vyšetření vám lékař doporučí vhodnou léčbu a dietní doporučení. Ke zmírnění nepříjemných potíží může předepsat protizánětlivé léky a antihistaminika. A na co se vás může lékař ptát?

 • Jak dlouho potíže trvají?
 • Za jak dlouho po jídle se alergie u dítěte objevují?
 • Jaké jsou projevy alergie?
 • Zda souvisí potíže s ročním obdobím?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x