Jak se vyvíjí vaše batole


  • S tím jak vaše batole roste a sílí, se i jeho imunitní systém a mozek rychle rozvíjí. 
  • Jak děťátko v jeho pokrocích podpořit, aby bylo zdravé i v dospělosti?


Jak batole roste

Do prvního roku života děťátko přibírá především tukové zásoby, ale od prvních narozenin začne růst do výšky a začnou mu sílit svaly.  

Jak roste dítě, začnou sílit i jeho orgány, aby zvládly zásobovat zvětšující se dětské tělíčko. I v této fázi je dětský jídelníček důležitý pro zachování zdraví i v dospělosti.

Jak se vyvíjí mozek a imunitní systém batolete 

Děťátko se učí pohybovat, komunikovat, nasávat nové informace a pamatovat si je – to vše je znakem překotných změn v jeho mozku.

Nové neurony (nervové buňky v mozku) a synapse (spojnice mezi neurony) vznikají neuvěřitelnou rychlostí během prvních 3 let života. Vytvářejí se tak rychle, že ve věku 3 let bude mít dítě v mozku 3 triliony synaptických spojů.

Mezitím začíná být odolnější i dětský imunitní systém.  S tím jak dítě začne experimentovat s novými chutěmi a začne zkoušet čím dál pestřejší škálu potravin, střevo se stále hemží prospěšnými bakteriemi. Zároveň už se dítě setkalo s bohatou škálou cizích bakterií a mikrobů, takže si úspěšně buduje odolnost vůči infekcím a nemocem.

Nároky na poznávací schopnosti a imunitní systém batolete jsou obrovské, proto je potřeba mu dodat stravu, která ho podpoří v jeho rozvoji. 

Jak pomocí výživy podpořit vývoj dítěte a jeho zdraví v dospělosti

Věda zabývající se epigenetikou říká, že buňky v průběhu prvních 3 let života pouze nerostou, ale přizpůsobují se okolním faktorům a výživě, která hraje nenahraditelnou roli.

Jídelníček vašeho batolete tedy vlastně ovlivňuje „naprogramování“ jeho buněk a tím pádem jeho celoživotní zdravotní stav. 

Jde o základní princip nutričního programování v raném věku

Jako máma máte tu možnost působit na základní ukazatele zdraví vašeho dítěte, které se projeví až v dospělosti. Sledováním zásad nutričního programování v raném věku přispějete k zdravému energetickému metabolismu vašeho dítěte, přispějete ke snížení rizika rozvoje civilizačních chorob, podpoříte správný rozvoj mozku a imunitního systému.

Teď je na čase vašemu batoleti zajistit ty správné živiny pro co nejlepší vývoj.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x