Dítě nechce jíst - co s tím?

  • Trápíte se, že vaše rok a půl staré batole nechce pozřít mrkev nebo nechce vypít ranní láhev mléka? 
  • Hlavně je nenuťte, jídlo má být radost, ne trest!

Máte obavy, zda vaše dítě prospívá a zda mu něco nechybí? Někdy se zbytečně stresujete, protože dítě nejí to, co mu předkládáte na talíř. Přitom je zdravé, veselé a plné energie. V takovém případě je téměř jisté, že mu nic nechybí. Ovšem chcete-li mít jistotu, zajděte za svým pediatrem, který vás uklidní a případně navrhne, jak postupovat.

Možné důvody, proč nejí

Nemoc

Nechutenství může být způsobeno onemocněním trávicího traktu, ale také neurologickými příčinami či vrozenými nepoznanými vadami (metabolické vady, onemocnění srdce a ledvin apod.) Možnou příčinou může být také nesnášenlivost nějaké složky potravy nebo alergie (celiakie, alergie na bílkovinu kravského mléka apod.)

Bojkotování stravy

Mnohem častějšími příčinami nechutenství je bojkot stravy bez dalších příznaků. Prostě a jednoduše dítěti nechutná. Odmítání stravy (hlavně masozeleninových jídel) nemá většinou žádnou příčinu.

Jak na to

  • Nikdy děti netrestejte a nenuťte sníst to, co jim nechutná! Zkuste potlačit svoje znepokojení, že talíř s jídlem je zase téměř plný.
  • Příště jídlo připravte jinak, v rámci možností experimentujte, přidejte klidně sladké ovoce tam, kam se nehodí (klidně i k masu či k sýru malinovou zavařeninu), využijte i mimořádné sladkosti mléka.
  • Akceptujte to, že nesnáší třeba brokolici a nabídněte něco jiného, co mu zachutná.
  • Nabízejte dítěti pestrý jídelníček – nechutnají mu brambory? Nevadí, zkuste těstoviny. Nechutná mu rýže? Dejte mu bramborovou kaši. Nechce pít mléko? Dejte mu jogurty nebo mu připravte dětský pudink.
  • Nemá rádo zeleninu? Zkuste ji rozmixovat a přidat do polévky tak, aby ji dítě nepoznalo. Určitě jděte příkladem a zeleninu jezte a chvalte, aby na ni dítě dostalo taky chuť.
  • Snažte se dítě motivovat hrou, odměnou a hlavně buďte trpěliví.

Vy jako rodiče ale vždy určujete, co dáte dítěti na stůl, ale dítě by se pak mělo samo rozmyslet, co a jaké množství si z nabídky vybere. Proto dětem mezi hlavními jídly nenabízejte žádné sladkosti, čokoládky ani sladké nápoje.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x