Co dělat, když má dítě úpal nebo úžeh?

Jak postupovat při úpalu a úžehu? Jak je od sebe vůbec rozeznat a kdy už je ten správný čas navštívit pediatra? Jaké masti zvolit?

Cute baby boy covered in towel after bath

Úpal

Pobyt v horkém, vlhkém a nevětraném prostředí a současně malý přívod tekutin, mohou vyvolat úpal.

Jak se projevuje?

Tento stav je u dítěte charakterizován zvýšenou únavou, malátností, závratěmi, bolestí hlavy ztrátou vědomí. Dítě může zvracet, zvýšeně se potit a podobně.

Kdy hrozí nebezpečí?

Zvlášť nebezpečné jsou především jízdy v přehřátém autě bez klimatizace nebo jiný podobný pobyt v omezeném prostoru.


Úžeh

Úžeh je na rozdíl od úpalu vyvolán přímým pobytem na slunci. Často je spojen se spálením kůže dítěte.

Jak se projevuje?

Při úžehu se rovněž mohou objevit bolesti hlavy a závratě, ve vystupňovaných případech dokonce i křeče a bezvědomí. Dítě mívá horečku a zvrací. Od sluníčka může mít spálenou a suchou kůži, chybí pocení.


Prevence

Oběma situacím je nutné předcházet. Zajistěte dostatečné větrání přehřátého prostoru, dostatečný příjem tekutin, krytí hlavy pokrývkou a úměrný pobyt dítěte na přímém sluníčku. Ve velkém vedru by se dítě nemělo fyzicky přetěžovat, mělo by dostatečně odpočívat ve stínu.

Léčba

V případě, že se rozvine úpal nebo úžeh, je vhodné:

  • umístit dítě do chladné, dostatečně větrané a stinné místnosti,
  • dát dítěti studené zábaly nebo ledové obklady na hlavu (led však ne přímo na pokožku, ale zabalený třeba v ručníku),
  • podávat dítěti vychlazené nápoje (jen pokud nezvrací) - nejlépe minerálky, iontové nápoje nebo studený čaj,
  • v případě spálení kůže je dobré kůži namazat vhodným krémem.

Je nutný lékař?

Lékaře byste měli navštívit v případě dalších komplikací. Lékař vyloučí jiné příčiny obtíží a bude pokračovat v intenzivnější, případně infuzní nebo medikamentózní léčbě.Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x