4 důvody, proč byste měli zvážit zavedení batolecího mléka

V tomto článku se dozvíte, jak reagovat, když se dostanete do fáze, kdy vaše kojené dítě začne potřebovat více než mateřské mléko. 

Plánovala jste kojit co nejdéle. Tak dlouho, jak to jen miminko bude chtít. Pokud však svého drobečka po prvních či druhých narozeninách už nekojíte, pediatr vám může doporučit příkrmy v podobě batolecího mléka. Ale vám se do mléčné výživy – ze zcela pochopitelných důvodů – moc nechce. Děťátko možná mléko poprvé (podruhé, potřetí...i pošesté) odmítá a to klade nové, vyšší nároky na vás coby pečující osobu. Rádi bychom vás v tomto bodě povzbudili výčtem čtyř důvodů, které vám dodají motivaci při překonávání překážek spjatých se zaváděním batolecího mléka do jídelníčku vašich dětí. 

Jaké důvody mluví pro zavedení batolecích mlék do výživy batolat?

  • Nutriční vyváženost. Batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced jsme navrhli tak, aby splňovalo nutriční potřeby malých dětí ve věku 1–2 let. Obsahuje optimální množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů, které mimo jiného podporují imunitní systém* a vývoj** vašeho dítěte.
  • Posílení imunitního systému. Batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced nebo Profutura DUOBIOTIKTM obsahuje vitamíny A, C a D, které přispívají ke správné funkci imunitního systému*. Už 1 malý hrneček (166 ml) zajistí děťátku téměř celou denní dávku vitamínu D.
  • Podpora vývoje mozku. Batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced nebo Profutura DUOBIOTIKTM obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Najdete v něm omega 3 mastnou kyselinu alfa-linolenovou, která podporuje rozvoj mozku a nervové soustavy. Železo zase přispívá k normálnímu rozvoji poznávacích funkcí u dětí.
  • Praktická příprava a podání. Příprava mléka je tak jednoduchá, že ho bez problémů zvládnete připravit jednou rukou, když v druhé držíte svoje děťátko. V případě Nutrilonu se dává jedna (zarovnaná) odměrka mléka na 30 ml vody. Převařte kojeneckou vodu a ochlaďte ji na doporučenou teplotu dle návodu. Vlijte odměřené množství vody do sterilní lahvičky.

Nezapomínejte na to, že batolecí mléka mají být součástí smíšené a vyvážené stravy. Jakékoliv otázky a pochybnosti vždycky konzultujte se svým pediatrem. Z obsahu na našem webu vám také doporučujeme články o stravě batolete.


*Vitamíny C a D přispívají k normální funkci imunitního systému. **Železo přispívá k normálnímu rozvoji poznávacích funkcí u dětí. Vápník je potřebný pro normální růst a vývoj kostí u dětí. Jód přispívá k normálnímu růstu dětí. Kyselina alfa-linolenová podporuje rozvoj mozku a nervové soustavy.

Denní dávka podle hodnot referenčního příjmu podle vyhlášky č. 54/2004 Sb. Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy dětí.

Důležité upozornění: Kojení je nejlepším způsobem výživy dětí. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Batolecí mléka mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy. Způsob použití a další informace na obalech. Potravina pro zvláštní výživu. 11/2023.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x