Průjem před porodem: je to normální?

Dobrý den, čekám první miminko a na internetu jsem se dočetla, že se před porodem dostaví průjem. Je to pravda a proč se to děje?

Katka P.
Katka P. se ptá

Průjem v těhotenství a před porodem se vyskytovat může, ale je vždy nutné hledat jeho příčiny. Před samotným porodem je u části rodiček řídká stolice až lehký průjem příznakem blížícího se porodu. Děloha se stahuje, zatím nepříliš bolestivě, a masíruje tak stěnu kliček tlustého střeva. Tento jev se vysvětluje jako přirozené pročištění střev, ale nevyskytuje se u každé nastávající rodičky a také ne vždy u každého porodu u stejné ženy. Průjem je mírný a tak jej není nutno řešit léky, spíš je dobré se zaměřit na lehčí dietní stravování, např. kuřecí maso dušené na vodě bez tuku a příjem dostatečného množství tekutin, čaj bez cukru a připravit na cestu do porodnice. Pokud průjem přetrvává více než 2 dny, je vhodné navštívit vašeho porodníka a konzultovat stav. 

Průjmy v těhotenství vznikají většinou dietní chybou nebo mohou být způsobeny viry. Je vhodný dietní režim, dostatek tekutin a Carbosorb (aktivní uhlí). Také vyšší dávky užívání magnesia (hořčíku) mohou vést k rychlejšímu vyprazdňování a průjmu. Ale hořčík užívaný k uklidnění dráždivé dělohy v těhotenství se užívá pouze do 34. týdne těhotenství, a tak v době před porodem by už neměl být příčinou obtíží. Zcela vzácně může být příčinou průjmu bakterie kmene Salmonely, kdy střevní kolika vede i k nástupu děložních stahů. Tento stav vyžaduje péči jak porodníků, tak i infektologů.

Pomohla vám odpověď?
Sdílejte ji s přáteli
Do oblíbených
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat