Už chodím! První kroky dítěte

První krůčky jsou pro rodiče stejně důležité jako první slůvko. Ovšem než začne batole skutečně pořádně chodit a běhat, potřebuje k tomu čas.

To jsou právě nejčastější chyby maminek a babiček – nutí dítě, aby chodilo, i když k tomu ještě nedospělo. Některé dítě se zvedne u stolu a udělá první krůček ještě před prvními narozeninami, jiné začne chodit až kolem 14. měsíce. Každopádně, když se dítě začne pohybovat, všechno se pro vás změní.

Jak dítě povzbudit v chození

Zhruba ve 13. měsících začíná dítě chodit samostatně, bez opory, a je schopné samo ujít několik kroků a zase se zastavit, aniž by potřebovalo k přidržení nějaký předmět. Chůze se stává jistější a dítě postupně zvládá i překážky, jakými jsou schody. Když ho chytnete za ruku, zvládne po nich vyjít nahoru, ve dvou letech už vaši pomoc většinou nepotřebuje a ve dvou a půl letech střídá při chůzi do schodů obě nohy, stejně jako dospělí.Sejít dolů ze schodů je už těžší, to obvykle zvládne až kolem tří až čtyř let. Tříleté děti obyčejně s jistotou chodí a běhají i po nerovném terénu a lépe koordinují svoje pohyby. Dokážou i skákat na jedné noze a snožmo. Koncem třetího roku se již batole může naučit jezdit na kole.

Praktické rady, jak učit dítě chodit:

  • Dítě by mělo chodit naboso, to podporuje chodidla, kotníky a svaly na nohou. Když dítě běhá jen v ponožkách (samozřejmě protiskluzových), naučí se správně našlapovat a došlapovat až na paty. Pokud už musíte dítěti pořídit botičky (na ven), pak kupujte kvalitní obuv se značkou „žirafy“, tedy obuv, která je zdravotně nezávadná a která neničí nohu. (Jde o dobrovolnou certifikaci dětské obuvi, kterou zavedla Česká obuvnická asociace. Její kritéria stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností, pozn.aut.)
  • Je dobré mít v bytě pohovky a nízké stoly, aby mělo dítě určitou pojistku, o kterou se může opřít. Až bude jistější, rozmístěte po pohovce hračky, aby dítě mělo motivaci chodit kolem dokola.
  • Nechte dítě, aby prozkoumávalo byt, je to pro jeho dobro.
  • Nesnažte se používat chodítka nebo skákadla, tím dítěti neprospějte. Dítěti dopřejte co nejvíce spontánního pohybu ve volném prostoru.

Užívejte si čas objevování a myslete také na to, co s sebou nový pohyblivost přináší, a zabezpečte byt tak, aby nebyl pro dítě nebezpečným.

 Mohlo by vás také zajímat: Mapa psychomotorického vývoje 1.-3. rok