Nevolnost v těhotenství: nejčastější těhotenský problém

těhotná žena trpí ranní nevolností

Nevolnost v těhotenství, a především ranní nevolnost, je nepříjemná a vyčerpávající, ale po třetím měsíci obvykle odezní. Máme pro vás 8 tipů, jak na ni vyzrát!

Těhotenské nevolnosti a především ranní nevolnosti se projevují nutkáním ke zvracení a někdy i zvracením. Pozitivní zprávou je, že nejintenzivnější jsou v prvních třech měsících a pak mají ustupující tendenci.

Co způsobuje ranní nevolnost?

Hlavními příčinami nevolnosti jsou hormonální změny, ke kterým dochází v těle ženy. Kromě toho může být další příčinou nízká hladina cukru v krvi, zlepšující se čich a tím pádem vyšší citlivost na různé vůně a pachy. V neposlední řadě velkou roli hraje také stres.

8 tipů, jak zvládnout těhotenskou nevolnost

1) Jezte často malé dávky jídla. Na druhou stranu ale nehladovte – nevolnost se bude zhoršovat, když budete mít prázdný žaludek.

2) Zvracíte spíše ráno? Pak si ještě večer připravte k posteli něco malého, co sníte hned po probuzení, například suchary, sušenky a podobně.
 
3) Máte-li pocit na zvracení i během dne, jezte skutečně jen to, z čeho vám není špatně a netrapte se tím, že nejíte to, co byste měla.
 
4) Žaludeční nevolnost někdy uklidní některé vhodné druhy ovoce, třeba banány, chlazené jablko nebo hroznové víno. Vyzkoušejte, co vám nejlépe sedne.
 
5) Jezte potraviny s vysokým obsahem složitých sacharidů, jako je celozrnné pečivo, rýže a brambory.
 
6) Vyhýbejte se smaženým jídlům a kávě – vyvolávají nucení ke zvracení.
 
7) Popíjejte zázvorový čaj nebo bylinkové čaje.

 8) Při pocitu na zvracení se vsedě předkloňte a hlavu dejte na chvíli mezi kolena.

Po domluvě s lékařem lze užívat v případě těžších obtíží i některé léky, například Cerucal či Degan. Skvělá jsou homeopatika – Gastrocynesine tablety na pocit tíhy v žaludku a nadýmání.