Přechod na umělé mléko? Buďte připravená!

matka připravila první umělé mléko pro své dítě

Máte pocit, že už vašemu dítěti nestačí mateřské mléko, nebo vám z jiných důvodů doporučil lékař přikrmování umělým mlékem? Pak vás čeká důležitý krok - naučit dítě pít z lahvičky. Abyste tyto začátky zvládli, musíte se na ně řádně připravit.

Přechod z mateřského mléka na mléko kojenecké je pro dítě velký a významný krok. Na tuhle změnu si musí dítě zvyknout a někdy to trvá déle. Proto byste měla znát všechny eventuality, které vás můžou při přechodu na láhev s mlékem potkat.

Co můžete očekávat, když dáte dítěti poprvé kojenecké mléko?

#1 Odmítání mléka 

Přechod na kojenecké mléko je velká změna, takže je naprosto normální, když dítě první mléko odmítá. Nemá to žádnou souvislost s kvalitou mléka, děťátko pouze přirozeně odmítá nové chutě. Doposud dítě znalo jen chuť mateřského mléka, a chvíli trvá, než si zvykne na jinou chuť.

Chcete vědět, co dělat, když vaše dítě odmítá mléko

#2 Dítě neví, jak z lahvičky pít 

Sání mateřského mléka z bradavky je odlišné od sání mléka z láhve. Dopřejte dítěti čas, než se naučí novou techniku a zvykne si. 

Jak ho novou techniku naučit? Pomůžou vám naše rady, jak naučit kojené dítě pít z láhve.

#3 Jiná frekvence vyprazdňování a jiná stolice

Je normální, pokud dítě, které jste přestala kojit, mívá stolici méně často nebo jinak vypadající. Stolice a frekvence vyprazdňování je u kojeného dítěte odlišná než u dítěte krmeného kojeneckým mlékem a mění se i barva stolice. Jde o přirozenou reakci organismu a malých změn se nemusíte obávat. Důležité je, že dítě na mléku prospívá. 

Přečtěte si co dělat, když máte pocit, že  dítě mléko netoleruje? 

Změna mléka - ano či ne?

Vyvarujte se střídání značek - prvotní nevole k umělému mléku je způsobena novým a neznámým způsobem pití mléka a bývá označována jako syndrom první lahvičky. Časté střídání kojeneckých mlék zatěžuje nezralý trávicí systém a může vést k  nadýmání, zácpě  nebo  dlouhodobějšímu průjmu.