Odříhnutí kojence - znáte vhodnou polohu?

Matka drží dítě v poloze vhodné pro odříhnutí

Správné odříhnutí po jídle uvolní vzduch, který miminko spolyká spolu s mlékem či jídlem. Je důležité pro jeho dobré trávení a předchází dalším trávicím potížím.

Jak na odříhnutí?

Po každém kojení či krmění necháme kojence v poloze pro odříhnutí. Miminko necháme v poloze pro odříhnutí 10 až 20 minut . Při odříhnutí dítě často trochu ublinkne. Buďte na to připraveni.

Když si do deseti minut neodříhne, nejspíše spolykalo málo vzduchu, takže ho v bříšku netlačí. Pokud bude dítě za chvíli znovu neklidné, můžeme zkusit odříhnutí znovu nebo mu můžeme dát znovu napít.

TIP: Podívejte se na video o vhodných polohách pro odříhnutí miminka.

Polohy k odříhnutí

  • Poloha přes rameno. Dítě spočívá svým trupem na naší hrudi. Rukou ho přidržujeme pod zadečkem, ale svou váhou spočívá na naší hrudi, tak aby se mu nezala­movalo bříško.
  • Tváří v tvář. Abychom viděli děťátku do obličeje, můžeme si ho položit před sebe opřené zády o naše pokrčená předloktí. Palci obou rukou ho přidržujeme pod ramínky a zbýva­jícími prsty mu podepřeme hlavičku.
  • K odříhnutí je vhodná také  relaxační, úlevová poloha . Dítě leží bříškem na předloktí naší ruky, kterou je držíme za stehno, záda jsou opřena o naše tělo a hlava je volně v našem loketním ohbí.  Úlevová poloha pomůže zbavit děťátko bolestí bříška při nadýmání, kolice. Z této polohy si dítě snadno můžeme opřít o rameno, přidržet na hrudi ve svislé poloze nebo naklonit na klíně.
  • Poloha na klíně přes koleno . Hlavičku podepřeme pod bradou.
  • Několikaměsíčního kojence si můžeme k odříhnutí  po­sadit na klín  a přidržet mu záda nebo je možné přidržet dítě na klíně obličejem dolů.

Pokud si přeci jen nevíte rady, zeptejte se našich odborníků . Jsou vám k dispozici in online. Dotazy odborného charakteru může zodpovědět i lékař (gastroenterolog).

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3