Nepodceňujte roli mléka v jídelníčku batolat

Dítě s kojeneckou lahví s umělým mlékem

Děti v batolecím věku, tedy mezi prvním a třetím rokem svého života, velmi rychle rostou a vyvíjí se. Také proto potřebují ve svém jídelníčku jiné zastoupení živin než dospělí. Batolata by tak například měla dostávat až dvojnásobné množství vitamínu D nebo 4krát více železa (na kg váhy) než dospělý člověk.

Jídelníček dětí v batolecím věku prodělává řadu změn, je však důležité, aby stále obsahoval dostatek mléka. Mléko je totiž pro batolata důležitým zdrojem živin potřebných pro jeho správný růst a vývoj. Těmito důležitými živinami jsou například vápník, vitamín D a železo . Ne všechna mléka jsou ale stejná. Výběru mléka byste tak měla věnovat značnou pozornost.

Nedostatky v jídelníčcích českých batolat

Výsledky studie zkoumající výživové návyky a jejich vliv na zdraví českých batolat upozornily na značné nedostatky ve výživě dětí v batolecím věku . Ty se týkají především vitamínu D, železa a vápníku . Nedostatečný příjem železa má podle studie třetina českých batolat, nedostatek vitamínu D se týká dokonce více než poloviny dětí (62 %).

Přitom následky dlouhodobého nedostatku těchto živin mohou být velmi závažné – v případě nedostatku železa hrozí chudokrevnost, u dlouhodobého nedostatečného příjmu vitamínu D křivice a zpomalení růstu. Zmíněným nedostatkům můžete přitom předcházet vyváženým jídelníčkem a dostatečným denním příjmem batolecího mléka.

Doporučená denní dávka mléka: alespoň 330 ml/den!

70% buněk imunitního systému se nachází ve střevech, proto dbejte na to, abyste správným výběrem stravy podpořili odolnost vašeho dítěte.
Přečtěte si i další zásady pro podporu odolnosti dětí!


Dejte přednost batolecímu mléku, ne kravskému

Procentuální zastoupení doporučených denních dávek živin v 330 ml mléka

Zatímco v obsahu vápníku se batolecí a kravské mléko neliší, u ostatních živin najdeme podstatné rozdíly.

Batolecí mléko dodá v doporučených 330 ml vašemu batoleti až 90 % doporučené denní dávky vitamínu D a 66 % železa . Oproti tomu kravské mléko ve stejném množství zajistí jen 2 % denního doporučeného příjmu vitamínu D a 25 % železa.

Naopak kravské mléko obsahuje ve srovnání s batolecím mlékem dvojnásobné množství bílkovin, kterých by nemělo být v jídelníčku batolat příliš. Velké množství bílkovin v jídelníčku batolete totiž nepřiměřeně zatěžuje dětský organismus, což v pozdějším věku zvyšuje riziko obezity.