Kreslení je zábava, kterou mají batolata ráda!

malé dítě kreslí štětcem

Děti od malička rády kreslí a čmárají. Přečtěte si, jak je v tom podporovat a dopřejte jim, aby se mohly co nejvíce výtvarně „vyřádit“. Co může odpozorovat?

Pro dítě je kresba vlastně jazykem, zejména v době, kdy ještě batole moc nemluví nebo když slova nestačí. Kreslení je nejvhodnější způsob, jak se může dítě vyjádřit, aniž by muselo otevřít pusu.

Podporujte děti, ale nenuťte, pokud nechtějí

Některé děti malují o sto šest, jiné tomu moc nedají. Snažte se tedy akceptovat individualitu dítěte, a nenutit je, když kreslit nechtějí. Pokud ale kreslí s radostí, pak si to užívejte spolu s nimi – i když to jsou „jen“ skvrny, čmáranice a podobně.

Kreslení jako hra

Berte vývoj dětské kresby jako hru a projev snění. Buďte hrdá na své dítě, když vidíte, jaké pokroky dělá a rozvíjejte ho ještě víc.

Mezníky na cestě ke kresbě:

1,5-2 roky: Čmáranice neznamenají nic určitého, ale dítě je už nekreslí náhodně. Klikyháky na levé straně jsou vždy vyváženy něčím napravo.

2-2,5 roku: Když se dítěte zeptáte, co nakreslilo, nejprve se podívá a pak řekne, co si myslí, že nakreslilo. Obrázky tedy nemají žádný konkrétní obsah. Kdybyste se ho zeptali za dva dny, odpoví třeba naprosto jinak.

2,5-3 roky: Dítě vám poví, co chce nakreslit, ale když obrázek nakonec vypadá jinak, svůj původní záměr změní. 

Co budete ke kreslení potřebovat

K prvním dětským kresbám toho dítě moc nepotřebuje - stačí pár pastelek, papír a vaše přítomnost. Čas od času se ho zeptejte, co to vlastně nakreslilo, ale nenuťte ho, aby vám pokaždé odpovědělo. Ze začátku v podstatě nekreslí nikdy nic konkrétního - a hlavně by vám vaši zvědavost mohlo mít za zlé. Je dobré si obrázky dětí schovávat - je úžasné později, s odstupem času, sledovat vývoj dítěte, jeho intelektových schopností.

Pastelky a fixy zpočátku postačí!

Nemusíte se trápit tím, co koupit. Zpočátku vám bude stačit malá krabička pastelek (stačí 8-10 barev). Vybírejte krátké a tlusté pastelky, které se lépe drží, ideální jsou voskovky (klasické pastelky se lámou). Batole také ocení smyvatelné fixy, vodové barvy, kelímky nebo kalíšky na barvu. Potřebovat také budete dřevěné prkénko na práci s plastelínou. Pro starší batolata štětce (na každou barvu jiný!), nejmenším stačí jedna barva, větší děti už si vybírají z více barev. Nezapomeňte na hadříky na utírání a tvrdší papíry. Využít lze ovšem i popsané papíry z tiskárny.