Jak správně podpořit dětský metabolismus

těhotná žena jí zeleninu

Správná výživa v raném věku pomáhá nastartovat zdravý metabolismus. Zjistěte, jak můžete dětský metabolismus podpořit ve vývoji tak, abyste zajistila dítěti zdraví i v dospělosti.

Metabolismus se nastaví během prvních let života 

Metabolismus je zodpovědný za chemické reakce v těle, které zpracovávají potravu a tekutiny - na stavební kameny pro stavbu nových buněk těla a na energii.

Zdravý energetický metabolismus pomáhá k udržení optimální váhy po celý život a pomáhá snížit riziko vzniku civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce, obezita a cukrovka.

V lůně matky a během prvních let se dětský metabolismus nastavuje pro celý život. *Epigenomy (mikroskopické markery uvnitř buněk) se přizpůsobují klíčovým faktorům v okolním prostředí, a tím i stravě dítěte. Věda o nutričním programování v raném věku nám ukazuje, jak vytvořit vhodné podmínky pro nastartování dětského metabolismu, aby mu pomohlo vést dlouhý a zdravý život.  

Metabolismus dětí závisí také na správné výživě

Od narození až do batolecího věku vaše dítě potřebuje ty správné živiny ve vyváženém poměru, aby si mohlo nastartovat zdravý energetický metabolismus.

Vhodná výživa se neposuzuje jen podle živin, které obsahuje, ale i podle toho jak je podávána. Během těhotenství dodává dítěti výživu placenta a pupečníková krev. Po porodu nahrazuje jejich funkci gastrointestinální (trávicí) trakt dítěte. 

Rovnováha přináší zdraví 

Z pozice maminky můžete budoucí energetický metabolismus vašeho dítěte ovlivnit udržováním zdravé hmotnosti a jídelníčku před samotným početím i během těhotenství.

Jakmile se miminko narodí, můžete pokračovat v udržování vhodných podmínek pro zdravý rozvoj dětského metabolismu tím, že budete dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček při kojení a dítěti pak po odstavení začnete připravovat výživnou stravu.

*epigenomy: Záznamy chemických změn v rámci struktury DNA, které přecházejí z matky na dítě.