8. týden těhotenství

vývoj v břiše matky v osmém týdnu těhotenství - Nutriklub

Ranní nevolnosti jsou v 8. tt častým a normálním příznakem. Přečtěte si naše rady pro zmírnění nevolností a zjistěte také, proč je pro budoucí zdraví vašeho dítěte důležitý stabilní přísun živin.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Máte od 7. týdne těhotenství stále pocity na zvracení? Jde o nejčastější těhotenské obtíže, kterými trpí více než dvě třetiny nastávajících maminek v prvním trimestru. I když se jim říká „ranní“ nevolnost , může se objevit kdykoli během dne. Většina těhotných žen ale potvrzuje, že tyto nevolnosti ustupují mezi 12. a 14. týdnem těhotenství, jiné však mohou pociťovat tyto nepříjemné projevy i delší dobu. Přestože jde o nepříjemné obtíže, většinou jsou příznakem toho, že vaše těhotenství se vyvíjí naprosto správně.

Tipy pro zmírnění ranní nevolnosti:

  • Ještě než ráno vstanete z postele, snězte něco jednoduchého, například suchary, piškoty nebo sušenky.
  • Snažte se jíst častěji menší porce, abyste neustále měla něco v žaludku.
  • Pokud i nadále zvracíte a neudržíte nic v žaludku, je důležité, abyste alespoň dostatečně pila. Popíjejte ovocné šťávy nebo cucejte ledové kostky.
  • Na nevolnost skvěle zabírají i rostlinné prostředky, jako jsou čaje ze zázvoru, máty nebo heřmánku. Zázvor můžete koupit čerstvý a nastrouhat ho do vroucí vody.

Vývoj vašeho dítěte v 8. týdnu těhotenství

Vaše dítě měří asi 1,6 cm a stále více jsou patrná ústa, oči a nos. Zárodek se začíná pohybovat a jsou založeny základy jícnu, plic a žaludku. Oční víčka se sice už začínají tvořit, ale oči jsou ještě zavřené. Vytvářejí se také základy mléčného chrupu. Vyvíjejí se klouby - ruce a nohy ztrácejí „ploutvičku“, kterou byly spojeny. Každý orgán je nyní na svém místě a začínají se tvořit jedinečné otisky prstů.

Při tomto vývoji jsou nejdůležitější živiny, které vaše dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech života. Ovlivní to, jak budou jeho buňky naprogramovány do budoucna. Tyto poznatky tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vám poradí, jak pomocí vhodné stravy pozitivně ovlivnit budoucí zdraví dítěte.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jídelníček při těhotenské nevolnosti

Pokud vám ranní nevolnost brání jíst normální zdravou stravu, nebojte se. Vaše tělo zajistí vše nejprve pro dítě, takže i když se vám podaří sníst jen malé množství potravy, vaše dítě dostane všechny potřebné živiny. Postarejte se hlavně o to, aby jídlo, které do sebe dostanete, bylo opravdu kvalitní a kaloricky vydatné. Pokud možno, dejte přednost čerstvým potravinám a pokuste se zahrnout bílkoviny ve formě libového masa a luštěnin - především v případě, když v tomto období netolerujete mléčné výrobky.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .