Psychomotorický vývoj mezi 2. – 3. rokem

Vaše batole roste jako z vody a dokáže už spoustu věcí. A mnoho dalšího se ještě naučí. Co děti v tomto věku zvládají a co všechno se ještě naučí.


2 – 3 roky

Začíná období, které rodiče nemají dvakrát v lásce – období vzdoru. Dítě, které doposud poslouchalo, si najednou dělá, co chce. Stanovte hranice, jinak bude vaše dítě neustále zkoušet vaši toleranci a přeroste vám přes hlavu. 

Verbální a motorické dovednosti se zlepšují, dítě chodí po schodech a střídá nohy, běhá, leze po židlích, dokáže odemknout a zamknout, dokáže říct 300 - 500 slov, v komunikaci používá věty, začíná recitovat, pozná a zpívá jednoduché dětské písničky.

Pokud chcete stimulovat rozvoj, je lepší častější opakování, než zahlcení dítěte velkým množstvím nových informací, takže opakujte jednoduché pohádky, říkanky, čtěte stejnou knížku více dnů po sobě apod.

Na konci 3. roku

Na konci třetího roku se dítě zapojuje do kolektivu a začíná se objevovat společná hra. Výrazně se zlepšuje představivost. Dokáže říct 400 - 600 slov a postupně přestává používat dětský žargon. O sobě mluví v 1. osobě, neustále klade otázky a dožaduje se odpovědi. Musíte se obrnit trpělivostí a neustále dokolečka vysvětlovat a odpovídat.

Batolecí období je krásná kapitola ve vývoji dítěte. Každý den můžete sledovat nějaký pokrok, další dovednost. Dítě vás bude neustále překvapovat, ale taky neustále zaměstnávat.

Co všechno už dítě v tomto věku umí?

  • V běhu je dítě už méně nejisté a už tak často nepadá.
  • Při hraní vydrží dlouho sedět i na bobku a bez pomoci chodí do schodů.
  • Většina dětí se naučí rozepínat velké knoflíky a rozevírat velké zipy, udržet hrnek nebo sklenici v jedné ruce.
  • Umí se vyšplhat na židli, otočit se a sednout si.
  • Začíná užívat různé předměty k jiným účelům, než ke kterým jsou určeny, delší dobu vydrží sedět u činností, které si samo vybralo.
  • Opakovaně se ptá: „Co je to?“
  • Ve třech letech se samo nakrmí, s chutí například vypije mlíčko určené přímo pro něj,  skáče na místě a lépe zachází s tužkou, pastelkami a fixy. Rádo si staví věž z kostek, umí obracet stránky v knize po jedné a umí si umýt a utřít ruce.
Tipy pro rodiče

Dovolte svým dvou a tříletým dětem, aby si hrály s různými předměty v domácnosti, dávejte jim různé materiály na hraní (kolíčky, odřezky apod.), mějte na skladě nejrůznější dětské knížky a každý den z nich dětem čtěte. Pořiďte jim také tříkolku nebo jiné vozítko a choďte s dětmi často na procházky, aby se naučily objevovat.

Přečetli jste si už také první díl seriálu o psychomotorickém vývoji?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x