Popáleniny u dětí

Základní ochranou před zraněním dítěte je prevence. To platí i pro popálení a opaření. Když ale k úrazu dojde, měli byste vědět několik pravidel.

Mother and child bake a pie. Young woman and her daughter cook in a white kitchen. Kids baking pastry. Children helping to make dinner. Modern interior with oven and other appliances. Family eating.

Jak při popálení dítěte postupovat?

U menších dětí dochází nejčastěji k opařeninám, u těch větších pak k popáleninám. Na prvním místě je nutné odstranit zdroj úrazu . Při opaření je třeba opatrně odstranit část oděvu, která je prosáklá vařící tekutinou. Při hoření oděvu je nutné zabránit přístupu kyslíku k ohni za použití nehořlavých materiálů (nikdy však ne z umělých hmot). Další postup závisí na stupni závažnosti postižení kůže, na velikosti postižené plochy tělesného povrchu a na celkovém klinickém stavu dítěte.

Pomatujte, že v odborné ambulanci by mělo být ošetřeno každé popálené dítě do dvou let věku, nezávisle na velikosti a rozsahu popálení, dále dítě starší dvou let věku s popálením v obličeji, na hýždích, genitálu a s popálením končetin.

První pomoc při menším popálení nebo opaření

  • má-li dítě oblečení prosáklé vařicí tekutinou, rychle ho opatrně vysvlečte tak, abyste se pokud možno nedotkli zdravé kůže jinde na těle
  • popáleninu rychle a krátce ochlaďte studenou (nikoli ledovou) vodou
  • máte-li tu možnost, postižené místo sterilně zakryjte a vyhledejte lékařskou pomoc
  • pozor na šok, ke kterému může u dítěte dojít - stále ho sledujte, udržujte v teple, aby neprochladlo a v případě ztráty vědomí postupujte jako při resuscitaci

Popáleniny – jak o ně pečovat?

Popálenou plochu byste měli chladit obklady namočenými do studené (nikoli však ledové) a čisté vody nebo přímo pod proudem studené pitné vody (např. končetiny). To však pouze v případě, že velikost popálené plochy není větší než 5 % celkového tělesného povrchu a pozor si dejte na dobu chlazení, u dětí může jinak dojít k prochlazení, které by mohlo vyvolat šok.
U závažnějších popálenin neochlazujte, mohlo by to vyvolat nebo prohloubit šok a další nežádoucí reakce organizmu. Odstraňte pouze zdroj úrazu a zajistěte co nejrychlejší odbornou pomoc.

Jak se orientovat ve velikostech míry popálení?

Velikost dlaně dítěte odpovídá přibližně 1 % povrchu kůže . Doma můžete léčit jen menší popáleniny, nebo opařeniny, jejichž plocha odpovídá právě jednomu procentu a nedošlo u nich ke vzniku puchýřků, jen k začervenání kůže. V případě, že k menší popálenině došlo na krku nebo v obličeji, lékařskou pomoc vyhledejte vždy. Stejně tak vyhledejte lékařskou pomoc pokud je plocha větší než 1 % povrchu kůže.

Jak provádět chlazení a čím ránu překrýt?

Chlazení provádějte ihned po úrazu a spíše v kratších intervalech studenou vodou, aby nedošlo k prochladnutí. Plochu se pokuste zakrýt sterilním zdravotnickým materiálem. Na postižené kožní plochy byste jinak neměli nic aplikovat (zásyp, krém atd.), neměli byste propichovat případné puchýře nebo odstraňovat z poraněných míst případné nečistoty. To vše patří do rukou zdravotnického pracovníka.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x