Kdy se mám z rodičovské vrátit do práce?
Tuhle otázku jste si na rodinné poradě možná položili ve chvíli, kdy jste žádali o rodičovský příspěvek. Jeho výše je sice daná fixně, ale výše pravidelné měsíční dávky se odvíjí od počtu měsíců, které plánujete s dítětem zůstat doma. Zvolenou délku ovšem můžete jednou za tři měsíce upravovat, takže se nejedná o definitivní a závazné rozhodnutí.
Zpět k otázce, jak tedy poznat ten optimální “bod návratu”? Každé miminko je jedinečné, což se odráží i v náročnosti péče o něj. Nemá proto smysl lpět na vlastních dřívějších představách ve stylu “čím dříve, tím lépe” nebo se porovnávat s dalšími maminkami. Záleží na vašich ambicích, pomoci širší rodiny, finančním zázemí i možnostech zkráceného úvazku ve vašem podniku či oboru. Buďte k sobě laskavé a trpělivé!
Přesto existuje jeden důvod, proč většina maminek nezvažuje návrat do práce už během mateřské (před nástupem na rodičovskou dovolenou). Nevyzpytatelnost, se kterou se drobečkové dožadují kojení. Po prvních intenzivních měsících se naštěstí dětský jídelníček rozšiřuje, čímž se zvyšuje i zastupitelnost maminek v roli primární pečující osoby. Skvělým pomocníkem vám v takovém období mohou být i pokračovací mléka Nutrilon.
Jaké máte po rodičovské kariérní možnosti?
-
Návrat k původnímu zaměstnavateli
Pokud se vracíte do kolektivu, se který jste loučily s těhotenským bříškem, máte jednu nespornou výhodu: odpadá vám stres spjatý s orientací v nové společnosti a potřebou se “hájit” nadstandardním pracovním nasazením.
-
Hledání nové práce
Když není návrat k původnímu zaměstnavateli možný nebo vás lákají nové kariérní výzvy, koukněte po novém pracovním místě. Změna obvykle přináší lepší platové podmínky či rozmanitější příležitosti k profesnímu růstu.
-
Vlastní podnikání
Mnoho žen se po rodičovské dovolené rozhodne pro vlastní podnikání, které jim umožňuje lépe přizpůsobit pracovní režim potřebám a rozvrhu rodiny. Jde také o perfektní způsob, jak zhodnotit svoje nové zájmy a odbornosti, které jste objevily běhěm rodičovské.
-
Úřad práce
Tápete, kudy kam? Obraťte se na Úřad práce. Poradí vám s možnou rekvalifikací i nabídkou pracovních míst.
5 rad, jak na úspěšný návrat z rodičovské do práce
Cítíte, že se váš čas uzrál, a chcete se vrátit do práce. Jak si svůj comeback co nejvíce usnadnit?
-
Udržujte kontakt s kolegy i oborem
Je naprosto přirozené a zdravé, když se po narození miminka úplně “vypnete” a odstřihnete. Až se vám vrátí myšlenky na pracovní záležitosti, nebojte se je poslechnout. Obnovte neformální komunikaci s kolegy, buďte aktivní na LinkedInu (třeba interakcí s příspěvky ostatních) nebo zajděte na teambuilding nebo otevřenou komunitní akci. I když tím zatím necílíte na nic konkrétního. Budete vědět, co se ve vašem oboru právě řeší, a snáze se udržíte v povědomí zaměstnavatele.
-
Návrat plánujte s předstihem
Často máme tendenci nabídnout svoje pracovní kapacity až ve chvíli, kdy nové nastavení domácnosti dotáhneme ke 100% bezchybnému fungování, abychom nikoho nezklamali zádrhely hned na startovní čáře. Jenže firmy nedokáží vždycky reagovat tak flexibilně, jak očekáváme.
Výjezd týmu do zahraničí, přestavba kanceláří, finišování náročného projektu… šéf se zrovna soustředí na jiný úkol a nemá čas nám ve spolupráci s HR připravit půdu pro návrat. Radši se mu tedy ozvěte např. 3 měsíce před plánovaným návratem, ať se vyhnete rozladění z pomalé reakce protistrany.
-
Zajistěte si hlídání, jesle nebo školku
Zní to tak samozřejmě, že? Jenže u časově flexibilních prací z domova to maminky podceňují ve víře, že některé úkoly odbaví po večerech. A to je cesta do pekel, dlážděná nedostatkem spánku a frustrací.
Potřebujete si zajistit skutečně tolik hodin prostoru bez dětí, kolik nabízíte zaměstnavateli, ani o jedinou méně. Nezapomeňte ani na čas, který sežere logistika spjatá s dopravou dětí k příbuzným nebo do vzdělávacích zařízení. A vykomunikujte si s partnerem nové rozdělení rolí, ať nikdo z vás není překvapený.
-
Buďte k zaměstnavateli upřímní
Při návratu do práce valná část rodiček pociťuje vděk, který v nás krmí odhodlání vyhovět všem požadavkům za každou cenu a splnit svoje sliby do puntíku, ať se děje cokoliv. Jenže občas narazíme na vnější limity, které nesouvisí s naší motivací: dítko se neadaptuje ve školce, hlídací babička potřebuje na operaci s kyčlí nebo jednoduše zjistíme, že poloviční úvazek zatím nezvládáme, byť si to moc přejeme.
Tíží vás podobná situace? Nečekejte, až to vybublá na povrch v podobě nesplněných cílů. Mluvte se svým manažerem otevřeně a nestyďte se v čase měnit svůj názor. Vykolíkujte si svůj prostor a hranice tak, aby se práce s rodinou netloukla. Možná nejde o objem hodin, ale o další specifika firemní kultury, třeba rychlé odpovídání na e-maily během večerů. Pojmenujte, s čím máte problém, určitě s vedoucím najdete vhodné řešení.
-
Během rodičovské se vzdělávejte
Víme, jak náročnou životní fázi péče o kojence představuje. Najít v kolotoči mateřských povinností chvilku pro sebe je umění, takže se představa seberozvoje v prvním roce miminka zdá opravdu nereálná. Postupem času většina maminek skutečně pozoruje zlepšení a s respektem natahuje intervaly, kdy ratolest nechává v péči někoho jiného.
Jak si doplnit vzdělání nebo rozšířit obzory? Zvažte, jestli preferujete prezenční nebo online formáty, zda vás víc láká semestrální kurz nebo víkendový nášup, co půjde ve vaší situaci s větší lehkostí.
Držíme vám palce a přejeme spoustu úspěchů.