Jak připravit děti na Mikuláše a čerta?

Advent je pro děti kouzelným obdobím plným tradic a očekávání, které začíná návštěvou Mikuláše, anděla a čerta. Tato oblíbená tradice však může u některých dětí vyvolat smíšené pocity – od radosti až po obavy. Jak zajistit, aby si vaše ratolesti tento zážitek užily bez zbytečného stresu?

A cute baby girl laughing while holding a tissue

Jak připravit děti na Mikuláše a čerta? 

I když advent začíná nezávisle na datu 5. prosince, v dětských očích ho zahajuje Mikuláš. Ten nám obvykle naděluje adventní kalendář a usnadňuje nám tak odpočítávání nocí do Ježíška. Jenže štědrý pán s bílým plnovousem s sebou netahá jen nadité tašky plné mlsání, ale také anděla a čerta. A pekelník s černou tváří, vyplazeným jazykem a cinkajícím řetězem umí nejmenší pozemšťany pěkně vyděsit. Jak jejich emoce ošetřit a předejít tomu, aby se milá tradice proměnila v noční můru a trauma?  

Kdy může čert způsobit strach a stres? 

V české tradici má čert symbolizovat zlo, protipól k andělovi z nebes, která v křesťanství reprezentovala cíl, kam se chceme dostat. Proto belzebubové tak skvěle fungují jako výhružka, prevence špatného chování. “Aby tě vzal čert” je zvolání, kterým se lidé častují celoročně. Od podzimu pak slovník rodičovských výchovných hesel rozšiřují zvolání typu “jestli budeš zlobit, na Mikuláše tě čert nacpe do pytle a odnese do pekla.” 

Moderní psychologie před takovými výchovnými větami varuje. Předškolní děti mají tendenci reagovat na čerta obavami, protože ještě nerozlišují mezi fikcí a realitou. U dětí ve věku tří až pěti let se sice rozvíjí schopnost abstraktního myšlení, ale nemají ještě dostatečný kognitivní aparát na to, aby pochopily, že čert je jen převlečená osoba. Proto odborníci nabádají k opatrnosti, abychom děti nevystresovali příliš a nenarušili jejich pocit bezpečí. 

Jak připravit dítě na setkání s Mikulášem, čertem a andělem? 

Znamená to, že se máte setkání s Mikulášem úplně zříct? Určitě ne! Věříme, že si lze tradici vychutnat i v souladu s principy respektujícího rodičovství. Jak postupovat, než začnete shánět Mikuláše, co by přišel k vám domů? 

Mluvte o Mikuláši a jeho pomocnících s předstihem 

Vysvětlete dítěti, co přesně se při mikulášské návštěvě stane. Popište, jak vypadá Mikuláš, čert i anděl a jakou roli mají. Ukažte jim obrázky a přečtěte jim pohádku, kde trojice vystupuje. Nebojte se detailů a opakujte informace, co už jste si společně říkali před rokem. 

Setkání naplánujte mimo domov 

Taky jste vyrostli v tom, že rodiče zařídí mikulášskou partu z řad kamarádů nebo někoho odchytí na ulici a vezmou k vám domů? Domov je pro naše miláčky přístavem bezpečí a my chceme, aby to tak zůstalo. Proto si neberte mikulášskou partu až do obývacího pokoje.  

Zvažte, zda čerta vůbec potřebujete 

Je přítomnost čerta vůbec nutná? Pokud máte citlivé dítě, zkuste v okolí najít mikulášskou akci pro menší děti, kde čert buď úplně chybí, nebo se skutečně drží v pozadí. Větší počet dětí na besídce sejme z vašeho drobečka tíhu přebytečné pozornosti. 

Jakou roli má při návštěvě Mikuláš, anděl a čert mít? 

Mikuláš je ústřední postava celého tria, ztělesnění spravedlnosti a magické znalosti knihy dobrých skutků i hříchů. S caparty mluví o jejich úspěších a jemně jim připomíná, na čem mohou zapracovat (spíše motivačním než napomínajícím způsobem). Anděl drží nad dítětem ochranou ruku, hlídá ho a pomáhá mu. Čert by měl mít nikoliv zastrašující, ale komickou roli. Hodí se, když se schovává, nechává se pohladit po ocase a kožíšku nebo hraje, že má z Mikuláše zdravý strach (tím se přibližuje dětem a pomáhá jim se uvolnit). 

Jak reagovat na emoce dětí během návštěvy? 

Sledujte děti a naslouchejte jejich reakcím. Pokud se drobečkové bojí nebo pláčou, čert by se měl stáhnout do pozadí a nechat je se uklidnit. Respekt emocím je klíčový pro to, aby se situace nezvrtla v traumatizující zážitek.  

Pokud dítě nechce mluvit s Mikulášem nebo čertem, nenaléhejte na něj. Někdy děti potřebují čas, aby si na situaci zvykly, nebo pozorují celou scénu z dálky, než se osmělí. Nenuťte je proto do interakce za každou cenu.  

Jak s dětmi mluvit po návštěvě Mikuláše? 

Po návštěvě si s dítětem promluvte o tom, co se dělo a jak to vaše ratolest prožívala. Nechte ji sdílet dojmy, co se mu líbilo nebo co ji vystrašilo, ať se máte za rok od čeho odpíchnout. Pokud dítě i po odchodu Mikuláše vykazuje známky strachu, projděte situaci krok po kroku znovu. Vysvětlete, že to byla jen hra a že čert byl převlečený člověk.  

Alternativní způsoby oslavy Mikuláše 

Pokud se obáváte, že klasická návštěva čerta není pro vaši rodinu vhodná, existuje mnoho dalších způsobů, jak s dětmi oslavit Mikuláše: 

  1. Mikulášský balíček: připravte pro dítě balíček s dobrotami a osobním dopisem od Mikuláše. To je skvělá varianta i pro případ, že vás prosinec zastihne mimo domov v krajinách, kam ctihodný pán s berlou nechodí. 

  1. Rodinný večer: oslavte svátek doma při společném čtení pohádek nebo vyrábění dekorací (třeba andílků z ruličky od toaletního papíru nebo věnců, které se hodí k celému adventu). 

  1. Setkání s Mikulášem ve školce nebo škole: pokud dítě navštěvuje školku či školu, může být pro něj příjemnější setkat se s Mikulášem ve známém prostředí s kamarády po boku. 

Doufáme, že si Mikuláše užijete, ať už to bude v jakémkoliv formátu! 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x