10 rad: Jak naučit dítě na nočník

Učit dítě chodit na nočník ještě v době, kdy ani neumí pořádně chodit, je nesmysl. Řiďte se zdravým selským rozumem a s nočníkem začněte ve správný čas.


Téma, kdy vysazovat dítě na nočník, je kontroverzní, a názory na něj se velmi liší. Některé maminky své děti prostě na nočník vysadí, a čekají, jestli dítě přece jen „něco“ neudělá, a další maminky dávají plenky svým dětem i do tří let věku.

Kdy tedy s učením na nočník začít?

Většina odborníků se dnes shoduje, že vhodný věk je někde mezi 15. a 18. měsícem (v zahraničí dokonce doporučují 2,5 roku). Zrání močového ústrojí je individuální, stejně tak ovládání močového měchýře. Fyziologicky však není možné, aby dítě například v osmém měsíci vědomě uvládalo svůj močový měchýř nebo vyprazdňování stolice.

10 rad, jak naučit dítě na nočník

  1. S nočníkem seznamujte dítě pomalu. Zkoušejte mu názorně ukázat, jak se používá (pomocí medvídka nebo panenky). Vysledujte přibližný čas, kdy dítě obvykle kaká a posaďte ho na nočník nebo průběžně během dne. Je jasné, že úspěchu se dočkáte až za další čas, ale snažte se z vysazování udělat pravidelný rituál. Pokud se na dně něco objeví, nezapomeňte dítě pochválit, budete ho tak motivovat.
  2. Všímejte si, zda třeba dítě nejeví samo zájem o nočník – období učení pak bývá jednodušší, když je dítě samo motivováno.
  3. Nechte v době „tréninku“, aby dítě nosilo tepláčky nebo kalhoty s gumou, které jdou rychle sundat.
  4. V létě nechte batole běhat nahaté a mějte s sebou venku i nočník. Když se dítě počurá, samo si uvědomí, co se stalo.
  5. Nikdy dítě netrestejte za „nehodu“, spíše ho chvalte a používejte pozitivní přístup.
  6. Udělejte z trénování na nočník hru – zejména kluky tohle baví. Udělejte na dně nočníku terčík, do kterého se můžou chlapečci „strefovat“.
  7. Upozorňujte děti na to, že je čas na nočník, velmi často jsou totiž děti zabrány do hry tak silně, že zapomenou, že se jim chce čurat. Vhodné je také rozmístit po bytě více nočníků, aby dítě nebylo stresováno tím, že má jen jeden, a to třeba jen v přízemí.
  8. Nechce se dítě učit a dělá scény? Nenaléhejte na ně, čím více to budete dělat, tím déle bude trvat, než se to dítě naučí. Učení na nočník se u některých dětí děje ve fázích, a chce to trpělivost.
  9. Pamatujte i na to, že může dojít ke kroku zpět, zejména v případě, že se v rodině něco významného událo (například narození dalšího dítěte, hádky rodičů, apod.)
  10. Netrapte se, ve finále se na nočník naučí chodit naprosto každé dítě, dříve, nebo později.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x