Škytavka u kojenců i batolat dovede pěkně potrápit

První pomoc při opakovaném škytání, škytavka u kojenců a batolat

Škytání netrápí jen dospělé, ale i ty nejmenší může tento neduh pěkně potrápit. Jak vyzrát na škytavku a jaké jsou příčiny?

Co je příčinou škytavky u malých dětí?

Škytavka je způsobena opakovanými kontrakcemi (stahováním) svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalů. Příčin je mnoho a jsou navzájem velmi odlišné. Nejčastěji souvisí se změnami v okolí průběhu nervu, který je spojen se svalovinou bránice nebo se změnami přímo z okolí bránice.

Další příčiny škytavky:

  • zvýšená plynatost žaludku a střev
  • gastroesophageální reflux
  • zánět jícnu, kde původní příčinou je gastroesophageální reflux
  • zánět nebo vředová nemoc žaludku či dvanáctníku

Škytavka může být náhodným projevem, ale může se objevovat opakovaně a dlouhodobě. V těchto případech je vhodné vyšetření lékařem, který posoudí další vyšetření dítěte se zjištěním původu obtíží.

Gasteroesophageální reflux je proces, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací zpět do jícnu a vyvolá tak jeho zánět. Maminky jej znají jako „ublinkávání“.

Škytavka u kojenců

U kojenců je škytání poměrně běžné a obvykle přejde samo. Vzniká podrážděním bránice roztažením žaludku větším množstvím potravy, nebo při odříhnutí. Pomoci může přiložit kojence opětovně k prsu nebo lahvičce a nechat několikrát polknout.

Škytavka u batolat a větších dětí

Všechna doporučení jsou založena na principu přerušení reflexního děje dráždění svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalů. Ne všechna tato doporučení jsou pro děti vhodná a proveditelná.

Co dělat?  Zkuste vyzvat dítě, aby  na kratší dobu zadrželo dech,  nebo aby  vypilo doušek studené vody.

Autor: MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář dětské polikliniky Fakultní nemocnice Praha – Motol