Sestavte správný jídelníček příkrmů pro kojence

Jak by měl vypadat jídelníček vašeho dítěte v době zavádění příkrmů? Příkrmy zavádějte postupně a dbejte na dodržování pitného režimu.

U plně kojených dětí je vhodné zavádět příkrmy po ukončeném 6. měsíci. Před zavedením nemléčných příkrmů do stravy dítěte je vhodné se vždy poradit s pediatrem.

Zelenina nahrazuje polední mléčnou dávku, později pak ovoce nahradí dopolední a odpolední svačinku. Kaše se podávají večer, aby miminko zasytily, ale je možné je podat i ráno jako zdroj zdravé energie na celé dopoledne.

Mléko však nadále zůstává důležitou součástí stravy dětí. Mléčná dávka , která na počátku období zavádění příkrmů činí 1200 ml denně, je pouze postupně nahrazována příkrmy (viz tabulka). Podle doporučení odborníků na výživu je vhodné podávat kojenecké a batolecí mléko až do 3 let věku dítěte.

Příklad jídelníčku dítěte při zavádění příkrmů dle věku

Jak sestavit jídelníček dítěte

Dbejte na správný pitný režim

Pokud dítěti podáváte výhradně mateřské nebo kojenecké mléko, nejsou potřeba žádné další přídavky tekutin. Zaváděním hutnějších příkrmů do jídelníčku  vašeho dítěte je ale snižován obsah vody ve stravě. Jakmile nahradíte celou jednu mléčnou dávku příkrmem, měla byste doplňovat jídelníček dítěte o zhruba 200 ml tekutin denně – vhodnou volbou je např. převařená kojenecká voda, neslazené dětské čaje nebo šťávy.

Celkový příjem tekutin (včetně vody v ovoci, v polévce atd.) by měl být 120 - 150 ml na kg dítěte denně. Proto, zejména v letním období nezapomeňte na dostatek tekutin. Dítěti je třeba pití stále nabízet – kojenci nemají pocit žízně a o pití si říci dosud neumí. Kritická je pro dítě už 10% ztráta tekutin.

Průběžně kontrolovat správné dávkování mléka můžete díky aplikace Mlékoměr . Vyzkoušejte ji.

Mohlo by vás také zajímat: Jak zavádět příkrmy pomocí tzv. třístupňového systému